Rusza VIII Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów

Już po raz ósmy młodzi informatycy z całej Polski zmierzą się z wyzwaniami algorytmicznymi przygotowanymi specjalnie dla nich w ramach VIII Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów.

4 listopada 2013 swoje zmagania rozpoczną drużyny, a 17 listopada 2013 indywidualny zawodnicy. W olimpiadzie może wziąć udział każdy gimnazjalista i uczeń szkoły podstawowej – zawody I etapu realizowane są online, poprzez platformę edukacyjną – www.oig.edu.pl.

Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów to zawody, które uczą algorytmicznego myślenia. Zmagania olimpijskie polegają na rozwiązywaniu oryginalnych zadań informatycznych, nawiązujących do problemów, z którymi można się spotkać w codziennym życiu. 

Olimpiada realizowana jest w trzech etapach – na poziomie szkoły, województwa i całego kraju. Ogólnopolski finał jest okazją do spotkania się z najlepszymi. Uczestnicy walczą nie tylko o nagrody rzeczowe czy zaproszenia na obozy naukowo-treningowe wieńczące kilkumiesięczne zmagania algorytmiczne. Laureaci zawodów indywidualnych mają możliwość wyboru publicznej szkoły ponadgimnazjalnej, przyjmowani są do niej niezależnie od kryteriów zawartych w statucie szkoły.

Poza działaniami adresowanymi do uczniów, Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów tworzy narzędzia przydatne w codziennej pracy nauczycieli. Ciągle dopasowywana do ich potrzeb platforma edukacyjna zawiera bazę zadań algorytmicznych. Wyposażona jest również w funkcjonalności umożliwiające indywidualizację pracy, tworzenie konkursów czy śledzenie postępów uczniów.