Niesamowite stworzenie jak z filmu SF. Ta ryba ma “nogi”

Ocean jest pełen dziwnych stworzeń, ale ryba, której przekształcone płetwy piersiowe i ogonowa służą jako podpory do stania na dnie morza, to prawdziwy ewenement. Zrobienie jej zdjęcia to wyjątkowa rzadkość, nie mówiąc o nagraniu, jak pływa.
Larwa ryby Bathypterois grallator /Fot. Smithsonian Magazine

Larwa ryby Bathypterois grallator /Fot. Smithsonian Magazine

Podczas eksploracji wód u wybrzeży Cozumel w Meksyku w ubiegłym miesiącu, instruktorka nurkowania Frida Yolotzin nagrała tęczową larwę ryby z gatunku Bathypterois grallator w całej wspaniałości. Filmem podzieliła się na swoim profilu na Instagramie dodając, że jej uwagę “przykuło kolorowe odbicie”, które okazało się “piękną rybą odbijającą światła w tak surrealistyczny sposób, że to najcenniejsze zwierzę, jakie kiedykolwiek widziała”.

Ta ryba wygląda jak z innej planety

Okaz zidentyfikowano jako larwę Bathypterois grallator, gatunku z rodziny Ipnopidae, które występują w wodach o głębokości od 1 do 6 km. Są uważane za ryby żyjące na jednych z największych głębokościach spośród wszystkich znanych gatunków. Ryby tego gatunku osiągają 36,8 cm standardowej długości, ale niewiele wiadomo o ich biologii – występuje u nich synchroniczny hermafrodytyzm.

Czytaj też: Wygląda jak cień i pochłania światło jak czarna dziura. Taka ryba to prawdziwa rzadkość

Niezwykłą cechą tych ryb są przekształcone płetwy piersiowe i ogonowa, służące im jako podpory do stania na dnie morza w oczekiwaniu na zdobycz – stąd angielska nazwa tripod fish. Żywią się widłonogami i innymi planktonicznymi skorupiakami, które dosłownie wpływają do ich pysków, gdy te wyczekują na dnie morskim. Ryby te są na ogół ślepe i nie potrzebują światła w ciemnych głębinach oceanu. Zamiast tego odczuwają wibracje ruchu poprzez długie płetwy, co pomaga im w polowaniu.

Ryba Bathypterois grallator – dorosła postać /Fot. Museums Victoria

Larwy Bathypterois grallator mają duże, zaokrąglone płetwy, co widać na filmie, co pomaga im naśladować meduzy i unikać innych drapieżników. Larwy są częściej widywane przez nurków, ponieważ prądy wynoszą je bliżej powierzchni. Jest to strategia znana jako ontogenetyczna migracja pionowa, zgodnie z którą w miarę starzenia się larwy migrują do głębszych warstw oceanu, ostatecznie docierając do dna morskiego.

Frida Yolotzin napisała na Instagramie:

Prawdopodobnie byliśmy jedynymi ludźmi, jakich ten okaz kiedykolwiek spotka.

Naukowcy znają co najmniej 18 gatunków zaliczanych do rodzaju Bathypterois, prawdopodobnie żyjących na tych samych obszarach. Raport z 2001 r. zawierał obserwacje Bathypterois dubius aż do 50°N w Zatoce Biskajskiej. Często występują razem z rybami z rodziny bielankowatych, które są jedynymi kręgowcami pozbawionymi we krwi hemoglobiny.