Cywilizacja, która przegrała z naturą pozostawiła po sobie niezwykłą broń

Archeolodzy pracujący w prowincji Jiangsu natrafili na rytualną broń, na której wygrawerowano różnorakie symbole. Dzięki przeprowadzonym analizom poznaliśmy kilka informacji na jej temat.
Cywilizacja, która przegrała z naturą pozostawiła po sobie niezwykłą broń

Oręż okazał się pochodzić sprzed około 4500 lat. Zdaniem badaczy broń w kształcie topora jest pozostałością po przedstawicielach kultury Liangzhu. Ta charakteryzowała się wysokim rozwarstwieniem społecznym, a okres jej rozkwitu przypadał na okolice 2500 roku p.n.e. Wkrótce później doszło jednak do zniknięcia kultury Liangzhu.

Czytaj też: Tak wygląda Egipcjanin, który żył 30 tys. lat przed pierwszym faraonem

Jej narodziny przypadały na czas około 3300 roku p.n.e., a wszystko działo się w delcie rzeki Jangcy. Upadek, który nastąpił mniej więcej tysiąc lat później najprawdopodobniej był następstwem silnych powodzi. Częste i poważne podtopienia zmusiły tamtejszych mieszkańców do opuszczenia zajmowanych terenów. 

Nie oznacza to jednak, że nie zachowały się po nich żadne pamiątki. Wręcz przeciwnie. Archeolodzy odnaleźli niedawno 329 kamiennych narzędzi pamiętających czasy kultury Liangzhu. Poszukiwania miały miejsce w obrębie stanowiska archeologicznego Dinggeng, a wśród odnalezionych artefaktów wymienia się także wykonane z kości i kamienia groty strzał. Poza nimi archeolodzy wydobyli również przedmioty z ceramiki oraz jadeitu.

Broń w postaci rytualnego, kamiennego topora, została znaleziona na stanowisku archeologicznym z czasów kultury Liangzhu

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się rzecz jasna kamienny topór. W toku analiz wyszło na jaw, iż broń ta ma około 4500 lat. I choć naukowcy sądzą, że nie była ona wykorzystywana do walk czy polowań, to bez wątpienia tak odległe czasowo znaleziska zasługują na uwagę. Co ciekawe, na kamiennej powierzchni można dostrzec wyryte podobizny zwierząt – najprawdopodobniej tygrysów. 

Wydaje się, iż tego typu artefakty mogły być stosowane jako symbole władzy. Innymi słowy, korzystano z nich w czasie oficjalnych ceremonii, na przykład w celu podkreślenia roli nowych przywódców. Topór jest delikatnie uszkodzony, choć biorąc pod uwagę upływ kilku tysięcy lat, to nie mamy na co narzekać.

Czytaj też: Znaleźli 12 odciętych dłoni. To pozostałości po krwawej ceremonii

Zdaniem archeologów do wykonania wzorów widocznych na powierzchni broni posłużyć musiał jeszcze twardszy kamień. Sam oręż jest natomiast historycznym, bo pierwszym przykładem tego typu artefaktu pokrytego podobiznami tygrysów, który udało się znaleźć na terenie dawniej zajmowanym przez przedstawicieli kultury Liangzhu. Tygrys był utożsamiany z władzą, dlatego nie powinien dziwić wybór właśnie tego zwierzęcia. Poza nim na toporze można dostrzec także podobizny ptaków przelatujących przez chmury.