Nietypowe rytuały w świecie Majów. Aż trudno uwierzyć, gdzie się odbywały

Być może sport kojarzy się przede wszystkim ze starożytną Grecją, gdzie miały miejsce pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie, ale w innych częściach świata również nie próżnowano. Archeolodzy zajmujący się dokonaniami Majów sugerują, że mieszkańcy Mezoameryki mieli wielką słabość do pewnej dyscypliny. 
Nietypowe rytuały w świecie Majów. Aż trudno uwierzyć, gdzie się odbywały

Chodzi o sport uprawiany na boiskach nazywanych ullamaliztli, które budowano na planie prostokąta. Ze względu na wykorzystywanie gumowych, twardych piłek, w jakimś stopniu można porównać tę dyscyplinę do piłki nożnej, choć oczywiście podobieństwa były ograniczone. W świetle ustaleń naukowców z Uniwersytetu Cincinnati wspieranych przez przedstawicieli innych instytutów badawczych wiemy, iż ówcześni mieszkańcy regionu musieli z dużym szacunkiem podchodzić do tych miejsc.

Czytaj też: Kultura Awarów szokuje archeologów. Tworzone w niej relacje były naprawdę zaskakujące

Archeolodzy doszli do takich wniosków, ponieważ zidentyfikowali pozostałości roślin powszechnie kojarzonych z rytuałami odprawianymi przez Majów. Ich zdaniem budowniczowie boisk mogli w ten sposób składać ofiarę na rzecz czczonych przez siebie bóstw. O szczegółach tej koncepcji piszą teraz na łamach PLOS One.

Międzynarodowy zespół działał w latach 2016-2022 na terenie Campeche, około 15 kilometrów od granicy z Gwatemalą. Jak zauważają, prawdopodobnie największą różnicą między współczesnym sportem, a tym uprawianym przez Majów było podejście do rozgrywki. O ile współcześnie jest to zabawa bądź sportowa rywalizacja, tak przed wiekami najwyraźniej traktowano to jako coś znacznie poważniejszego.

Rytuały odprawiane przez Majów na terenie ich boisk sportowych pokazują, że miejsca te musiały odgrywać bardzo istotną rolę w codziennym życiu

Świadczy o tym chociażby lokalizacja boisk, które często budowano w niewielkich odległościach od świątyń, a przecież te ostatnie pełniły bardzo istotną rolę w życiu codziennym Majów. Naukowcy przypuszczają, jakoby po każdym meczu były składane ofiary mające na celu zyskanie łaski bogów. Poza resztkami roślin archeolodzy dotarli też do innych pamiątek, takich jak fragmenty ceramiki czy biżuteria. 

W tym przypadku znalezisko materii roślinnej jest szczególnie cenne, gdyż mowa o tropikalnym klimacie, w którym tego typu szczątki zazwyczaj ulegają bardzo szybkiemu rozkładowi. Prowadząc analizy genetyczne naukowcy byli w stanie rozpoznać kilka różnych gatunków roślin składanych przez Majów w formie ofiar. Były to rośliny powszechnie używane w tamtejszej medycynie oraz rytuałach, co pokazuje, iż boiska musiały pełnić naprawdę ważną rolę. 

Czytaj też: Archeolodzy schodzą pod wodę. Odnaleźli stanowisko z czasów, gdy Wielka Brytania stała się wyspą

Jakie właściwości wykazywały gatunki składane w ofierze? Członkowie zespołu badawczego wymieniają roślinę o właściwościach halucynogennych, przyprawę w postaci papryczek chili (cieszących się popularnością w formie leków) oraz liście drzewa wykorzystywane w razie ukąszeń węży. Poza tym udało się zidentyfikować DNA gatunku używanego w formie środka znieczulającego i antybiotyku.