Rzuć palenie dzięki zdjęciu

Zdjęcia, których obiektem są niedopałki papierosów, zniechęcają do palenia.

Fotografia dopalającego się papierosa wywołuje u palaczy nieodpartą chęć zapalenia. Jednakże naukowcy z Julius-Maximilians-Universität w Würzburgu zauważyli niedawno, że istnieje również zjawisko odwrotne. Zdjęcie wypalonego papierosa działa niczym hamulec na centrum przyjemności w mózgu, powstrzymując również ochotę na papierosa. Jak przypuszczają badacze, zdjęcie takie symbolizuje koniec przerwy na papierosa. Naukowcy maja nadzieję, że wyniki ich badań pomogą palaczom w odzwyczajaniu się od szkodliwego nałogu.

Poprzednie badania wykazały, że fotografie świeżo zapalonego papierosa są symbolem początku ulubionego rytuału wszystkich palaczy i stymulują do palenia.  Naukowcy skupieni wokół Paula Pauli postanowili tym razem sprawdzić, czy zjawisko to sprawdza się również w przeciwnym kierunku. W tym celu naukowcy zaprezentowali 20 palaczom zdjęcie właśnie zapalonego papierosa, a także zdjęcie popielniczki pełnej niedopałków. Podczas doświadczenia naukowcy badali aktywność obszarów mózgu ochotników za pomocą tomografu magnetycznego.

Okazało się, że zdjęcia palących się papierosów pobudzają obszary w mózgu, odpowiedzialne za uzależnienia. Natomiast obrazy zmiętych niedopałków skutecznie zniechęcają do palenia. W przyszłych badaniach naukowcy mają zamiar sprawdzić, czy zdjęcia mogą być efektywnym środkiem na przezwyciężanie kryzysów, jakie zdarzają się palaczom, próbującym skończyć z nałogiem.

źródło: www.uni-wuerzburg.de