Rzymskie złoto odnalezione. To jeden z największych takich skarbów w historii

Duńscy archeolodzy weszli w posiadanie naprawdę imponującego dobytku. Składa się on ze złota z czasów rzymskich, które ma nie tylko wartość finansową, ale i stanowi cenne źródło informacji.
Rzymskie złoto odnalezione. To jeden z największych takich skarbów w historii

Artykuł opisujący historię, która rozegrała się w Danii trafił na łamy Numismatic Chronicle. Autorzy publikacji wyjaśniają, że do odkrycia doszło w 2020 roku w wiosce Vindelev, oddalonej o zaledwie kilka kilometrów od słynnego Jelling. Ta druga lokalizacja jest znana między innymi z kamieni runicznych datowanych na X wiek. 

Czytaj też: Renesansowa moneta wydobyta w Polsce. Temu znalezisku towarzyszyło wiele przypadku

Ale to, co udało się odnaleźć w okolicznej wiosce, również zasługuje na uwagę. Mówimy bowiem o jednym z największych złotych skarbów znalezionych kiedykolwiek na terenie Danii. W jego skład wchodzą 23 wykonane ze złota artefakty, których datowanie sięga IV i V wieku. Mowa chociażby o monetach zwanych brakteatami, pochodzących z V wieku oraz rzymskich medalionach z IV wieku.

W odniesieniu do wspomnianych runów warto zwrócić uwagę na pewien szczegół: wśród wydobytych przedmiotów znalazła się moneta z rekordowo dużą inskrypcją. Ta wyróżnia się nie tylko rozmiarami, ale i wiekiem, ponieważ chodzi o najstarszą znaną nauce wzmiankę poświęconą Odynowi, czyli najważniejszemu nordyckiemu bóstwu. 

Złoto znalezione na terenie duńskiej wioski Vindelev pochodzi z IV i V wieku. Nie jest jasne, w jakich dokładnie okolicznościach te przedmioty trafiły tam, gdzie zostały znalezione w 2020 roku

Nie mniej interesująca wydaje się historia stojąca za czterema rzymskimi medalionami. W tym przypadku miałyby one stanowić na przykład zapłatę za pannę młodą bądź formę prezentu przeznaczonego dla wysoko postawionej osoby. Szczególnie interesujący wydaje się scenariusz numer dwa, ponieważ sugeruje, że Vindelev było swego czasu bardzo istotnym miejsce na mapie Europy.

Archeolodzy przypuszczają, jakoby duńska wioska była dawniej ważnym elementem ówczesnej sieci handlowej. Złote medaliony w czasach rzymskich była przyznawane najważniejszym senatorom i generałom, dlatego człowiek z Vindelev – o ile to dla niego były przeznaczone prezenty – musiał być kimś naprawdę istotnym. 

Czytaj też: Prehistoryczna struktura ukryta w Europie. Ma dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych

Wykonane ze złota artefakty zawierają wizerunki czterech różnych cesarzy z IV wieku. Nie można wykluczyć, iż medaliony podlegały licznym wymianom, by ostatecznie trafić do rodzinnej kolekcji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Poznanie dokładnej historii tych kosztowności z pewnością mogłoby dostarczyć bardzo intrygujących informacji.