Samochody sportowe: czym charakteryzują się i ile kosztują maszyny o wybitnych osiągach?

Samochody sportowe należą do tych aut, które wzbudzają najwięcej emocji. Mocna, szybka maszyna, trzymająca się drogi jak przyklejona, stanowi marzenie niejednego miłośnika czterech kółek. Czym charakteryzują się auta sportowe? Czy ich zakup zawsze musi wiązać się z koniecznością wydania astronomicznej kwoty?
Samochody sportowe: czym charakteryzują się i ile kosztują maszyny o wybitnych osiągach?

Samochody sportowe: czym się charakteryzują?

Samochody sportowe to takie, które charakteryzują się wybitnymi osiągami, przy czym należy podkreślić, że samo słowo “osiągi” nie odnosi się w tym przypadku wyłącznie do prędkości maksymalnej, czasu przyspieszenia od 0 do 100 km/h i elastyczności na poszczególnych biegach. Mówiąc o osiągach samochodu sportowego, należy mieć na myśli także przeciążenia, jakie dany model może wygenerować w zakręcie, a na to wpływają przede wszystkim właściwości trakcyjne pojazdu. Składa się na to przyczepność mechaniczna, warunkowana zestrojeniem i geometrią zawieszenia i zastosowanymi oponami, oraz, w przypadku najbardziej zaawansowanych maszyn, aerodynamiczna, wynikająca z siły, z jaką auto dociskane jest do nawierzchni.

W przeciwieństwie do aut usportowionych, nie bazują na modelach “cywilnych” – od początku do końca tworzy się je z myślą o szybkiej jeździe, co w praktyce przekłada się na ich bezkompromisowy charakter. Sportowe auta najczęściej zapewniają kiepski komfort jazdy, marną funkcjonalność, a ze względu na niewielki prześwit – także ograniczoną przydatność na co dzień. Wszystko to  przekłada się jednak na wybitne właściwości jezdne.

Sportowe samochody występują w wielu odmianach, ale mówiąc o ich charakterystyce, należy wskazać przede wszystkim na dwie szkoły budowania takich maszyn. Pierwsza przewiduje projektowanie super-lekkich maszyn, w których stosunek mocy do wagi jest najkorzystniejszy. Silniki takich aut nie muszą generować zawrotnej mocy, by zapewnić kierowcy wgniatające w fotel przyspieszenie. To najbardziej bezkompromisowe maszyny, w których wyposażenie zwykle jest ograniczane do wymaganego prawem minimum. Bliżej im do samochodów torowych niż do szosowych, ale każdym z nich można poruszać się po drogach publicznych. Przykłady? Lotus Exige, Radical SR3 RS, Porsche 911 GT3 RS czy Ariel Atom – to tylko niektóre z super-lekkich i super-szybkich maszyn.

W innym założeniu, samochód sportowy ma być wyposażony niemal tak samo dobrze, jak luksusowa limuzyna. Takie maszyny zwykle oferują też akceptowalny komfort resorowania, ale wszystko to przekłada się na dość wysoką masę. Osiągi wynikają zatem z wysokiej mocy silnika. Do typowo sportowych aut, które nie należą do najlżejszych, zalicza się m.in. Nissan GT-R i Porsche 911 Turbo.    

CZYTAJ TAKŻE: Od pierwszych automobilów do Formuły 1. 120 lat historii wyścigów samochodowych

 

Jakie są marki samochodów sportowych?

Samochody sportowe kojarzą się przede wszystkim ze słoneczną Italią i nic dziwnego – to stamtąd pochodzą najbardziej znane marki. Ferrari, Lamborghini, Alfa Romeo, Pagani, Maserati, De Tomaso – to tylko niektóre z nich.

Długą tradycją w produkcji modeli sportowych cieszą się też marki angielskie. Do najbardziej znanych należą: Lotus, Aston Martin (która poza czystej krwi sportowcami, produkuje także luksusowe GT), Bentley (ten producent słynie przede wszystkim z usportowionych limuzyn i z aut gran turismo, ale od czasu do czasu wprowadza do swojej oferty auto typowo sportowe, czego najlepszym przykładem jest wspaniały Continental GT3-R), McLaren, Jaguar, Radical czy Ariel.

Samochody sportowe są też niezwykle popularne za wielką wodą. Modele o wybitnych osiągach ma w swojej ofercie praktycznie każdy liczący się producent z USA – Ford, Chevrolet, Dodge. W Stanach Zjednoczonych nie brakuje też niszowych producentów, czego przykładem jest choćby Saleen.

Moda na auta sportowe zaczyna powracać w Japonii. Po 2000 roku, większość producentów zrezygnowała z produkcji takich modeli, ale teraz, zaczyna się to zmieniać. Sportowe samochody powoli wracają do portfolio Toyoty i Lexusa, takie modele oferuje też Nissan, Honda i Mazda

CZYTAJ TAKŻE: Oto najszybszy samochód świata! Poznaj rekordzistę i jego rywali

 

Samochody sportowe: najbardziej luksusowe modele

Samochody sportowe i luksus – te dwa słowa pozornie “gryzą się ze sobą”, jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że luksus to nie tylko bogate wyposażenie, przestronność, wygada i niebiański komfort. To także elitarny charakter, na który składa się astronomiczna cena i ograniczona dostępność.

Mówiąc o najbardziej luksusowych samochodach sportowych, należy wskazać modele takie jak:

  • Ferrari SF90 Stradale,
  • Aston Martin Valkyrie,
  • Pagani Huayra,
  • Bugatti Chiron,
  • Bugatti Centodieci,
  • McLaren P1,
  • Bugatti La Voiture Noire.

Każdy z nich został wyprodukowany w niewielkiej serii i kosztuje tyle, co piękna posiadłość lub kilka posiadłości. Spośród wymienionych modeli, najwyższą cenę osiągną La Voiture Noire – jedyny wyprodukowany egzemplarz super-szybkiej maszyny, nawiązującej do kultowego Bugatti Atlantic, został wyceniony na 19 mln dolarów!

Czy można kupić tani samochód sportowy?

Samochody sportowe należą do najdroższych, jednak nie trzeba figurować na liście najbogatszych osobistości świata, by wejść w posiadanie maszyny o wybitnych osiągach. Ford Mustang z 5-litrowym silnikiem V8 kosztuje tyle, co nieźle wyposażona limuzyna segmentu D. Za oceanem, bazowa wersja kultowej Corvetty kosztuje ok. 60 tys. dolarów (plus lokalny podatek). W kontekście możliwości i wyglądu tej maszyny, nie jest to wygórowana kwota. Wróćmy jednak do modeli, które możemy nabyć na naszym rynku. Jedną z najtańszych opcji, pozwalających wkroczyć do świata prawdziwych sportowych maszyn, jest Mazda MX-5. 2-osobowy roadster, słynący z fantastycznego prowadzenia, w wariancie podstawowym kosztuje ok. 140 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje na czterech kołach. Jak wybrać samochód kempingowy i jakie warunki musi spełniać?