„Samsara” najlepszym filmem 3. Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły

W kategorii ShortDoc zwyciężył “W poszukiwaniu zaginionego morza”

Na zakończonym w niedzielę, 25 listopada 2012 roku we Wrocławiu 3. Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły publiczność przyznała swoją nagrodę – „Czwarty Żywioł”. W programie głównym zwyciężyła „Samsara” – kolejny film Rona Fricke, wyprodukowany po owacyjnie przyjętym obrazie „Baraka” z 1992 roku. Film powstawał przez ponad pięć lat w dwudziestu pięciu krajach na pięciu kontynentach. Reżyser stworzył dziennik z podróży, który zarazem jest swego rodzaju medytacją nad naszą planetą.

W nowej kategorii „Żywioły ShortDoc” zwyciężył obraz “W poszukiwaniu zaginionego morza”, autorstwa Bartka Sabeli, traktujący o tragicznym losie jednego z najpiękniejszych regionów Środkowej Azji – Morza Aralskiego.

Na większości seansów wrocławskiej edycji Żywiołów sala  Kina Nowe Horyzonty wypełniona była po brzegi. Festiwal na dobre zadomowił się w stolicy Dolnego Śląska, w tym roku dołączył do rodziny festiwali filmowych Nowe Horyzonty. W ciągu trzech dni zaprezentowano 25 filmów, poruszających dokumentów prezentowanych w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda, Cywilizacja; w tym dwie polskie premiery. Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyły zajęcia Akademii Podróżowania Trzy Żywioły – bezpłatne warsztaty filmowe poprowadził Jarek Sępek. Nowością edycji była obecność krótkich form dokumentalnych, zaprezentowanych w dwóch godzinnych blokach .

Festiwal Filmów Świata Trzy Żywioły słynie z poruszających dokumentów, często premierowo pokazywanych w Polsce, nagradzanych na światowych festiwalach.  Z edycji na edycję coraz więcej filmów to polskie produkcje. W tym roku ogromne zainteresowanie publiczności wzbudził “Trans” Alfreda Sosgórnika, nawiązujący stylistyką do żywiołowej “Samsary”, a także „El Sueno” w reż. Kuby Łubniewskiego i Mikołaja Molendy – pierwszy polski film o surfingu. 

Do zgłaszania swoich filmów na Festiwal zapraszają Piotr Trybalski i Marek Tomalik, organizatorzy festiwalu. Zasady zgłoszeń znaleźć można na stronie imprezy: http://3zywioly.pl

Kolejne spotkanie z Żywiołami już w marcu 2013 roku, w Krakowie.