Brakująca funkcja Samsunga Galaxy Z Flip5 odnaleziona

Samsung Galaxy Z Flip5, wzorem konkurencji, otrzymał większy ekran zewnętrzny. Ale już wzorem konkurencji nie możemy na nim otwierać dowolnych aplikacji. A przynajmniej tak miało to wyglądać, jednak okazuje się, że jest na to sposób. A nawet dwa.
Brakująca funkcja Samsunga Galaxy Z Flip5 odnaleziona

Samsung Galaxy Z Flip5 nie umie tego, co Motorola potrafi od dawna?

Motorola RAZR 40 Ultra

Większy ekran zewnętrzny to jedna z głównych nowości Samsunga Galaxy Z Flip5. Samsung w zasadzie nie miał wyjścia i musiał gonić coraz mocniejszą konkurencję. Większy ekran na klapce znajdziemy przecież w Oppo Find N2 Flip, Vivo X Flip, Motorola RAZR miała go już w poprzedniej generacji, a modelem RAZR 40 Ultra praktycznie wbiła szpilę Samsungowi.

Motorola, również w poprzedniej generacji RAZR-a, potrafiła coś, czego nie umie żaden inny smartfon z klapką – otwierała wszystkie aplikacje na ekranie zewnętrznym. RAZR 40 Ultra robi to jeszcze lepiej, bo ekran jest w końcu większy. Otwieranie na nim programów jest banalnie proste, wystarczy w opcjach smartfonu udzielić zgody na otwieranie aplikacji na wyświetlaczu umieszczonym na klapce. Jest to bardzo wygodne, bo np. do odczytania i odpisania na wiadomość na komunikatorze nie trzeba otwierać obudowy. Można też w ten sam sposób otworzyć otrzymany link w przeglądarce, odpisać na maila, skorzystać z nawigacji, Tidala… Długo można by tak wymieniać.

W Samsungu Galaxy Z Flip5 mamy do dyspozycji trzy aplikacje w formie widżetów. To Mapy Google, YouTube i Netflix. To nadal więcej niż konkurencja Oppo i Vivo, które mają tylko podstawowe widżety np. pogody, kontaktów czy kalendarza, ale to praktycznie nic przy możliwościach Motoroli.

Czytaj też: Wszystko kiedyś się kończy, wsparcie dla smartfonów Samsunga też. Te modele nie dostaną Androida 14

Galaxy Z Flip5 jednak umie otwierać aplikacje na ekranie zewnętrznym. Samsung jeszcze tego nie dopracował?

Podczas polskiego pokazu przedpremierowego usłyszeliśmy jasno, że na razie na ekranie zewnętrznym otworzymy tylko wybrane aplikacje. Zupełnie co innego usłyszały media za granicą, które dowiedziały się, że tę funkcję można rozszerzyć.

Pierwszą opcją na uruchomienie aplikacji na ekranie zewnętrznym Flipa5 jest włączenie stosownej opcji w sekcji Samsung Labs w Ustawieniach smartfonu. To miejsce, w którym możemy aktywować różne funkcje, które są dopiero testowane, a przyszłości mogą pojawić się w formie aktualizacji oprogramowania.

Czytaj też: Ta świetna funkcja iPhone’ów trafi na Androida. Jednak nie w każdym smartfonie z niej skorzystamy

Druga opcja jest bardziej skomplikowana i wymaga pobrania aplikacji Good Lock ze sklepu Galaxy Store. W niej znajdujemy kartę Life Up następnie sekcję I ♡ Galaxy Foldable i opcję Launcher Widget. Włączenie jej powinno umożliwić otwieranie wszystkich aplikacji na ekranie zewnętrznym, ale nie wszystkie mogą działać prawidłowo. Działanie tego sposobu potwierdzimy już w najbliższych dniach na Chip.pl na testowym egzemplarzu nowego Flipa.

Wygląda na to, że Samsung mógł nie zdążyć na premierę z tą funkcją, co powiedzmy sobie szczerze, nie wygląda dobrze. Większy ekran zewnętrzny to największa nowość nowego Flipa i brak kluczowej funkcji to spore niedociągnięcie ze strony producenta.