Wśród najchętniej kupowanych telewizorów Samsunga prym wiedzie 5 modeli typu QLED i 3 modele NEO QLED. W Polsce według danych GfK Samsung jest królem rynku telewizorów. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych modeli aż 5 wyprodukował Samsung. Cztery z nich zajęły cztery najwyższe pozycje, trzy z nich mają przekątną ekranu 65 cali. Tu również widać popularność kropki kwantowej – wszystkie modele z rankingu należą do serii QLED i Neo QLED.
Czytaj też: Samsung zapewni wieloletnie wsparcie także swoim telewizorom Smart TV
Co to jest kropka kwantowa?
Konstrukcja kropki kwantowej jest szalenie ciekawa. Zacząć trzeba od tego, że przy pobudzeniu atomu, na przykład przez świecenie na niego, jego elektrony „skaczą” na wyższe powłoki, a następnie wracają na swoje miejsce. Przy powrocie uwalniają nadmiar energii w postaci fotonów, a więc świecą. Już na początku XX wieku naukowcy podejrzewali, że ściśnięcie atomów w odpowiednio małej przestrzeni może zmienić długość fal emitowanych fotonów, czyli kolor światła.
Sami twórcy kropek kwantowych początkowo nie sądzili, że da się ścisnąć kilka tysięcy atomów (na przykład kadmu) w przestrzeni mającej poniżej 100 nanometrów średnicy. Jest to jednak możliwe. Taka kropka może pochłaniać światło lub emitować fotony o długości fal powiązanej bezpośrednio z jej rozmiarem. Mówiąc wprost: może świecić na określony kolor lub może być całkowicie czarna. Mniejsze kropki emitują światło o krótszych falach, większe zaś o falach dłuższych. W spektrum widzialnym byłoby to odpowiednio światło niebieskie z najmniejszych kropek i czerwone z największych.

Pierwsze kropki kwantowe udało się skonstruować na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W 2023 roku trzech naukowców pracujących w USA otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie i syntezę kropek kwantowych.
Kochamy patrzeć na kropkę kwantową
Świecące cząstki mają różne zastosowania i trafiły między innymi do telewizorów. Samsung wprowadził kropkę kwantową do serii telewizorów QLED w roku 2017. Był moment w pewnym sensie przełomowy. Do telewizorów QLED trafiły nowe kropki metaliczne, odznaczające się imponującym wtedy natężeniem koloru, kontrastem, jasnością, a także stabilnością światła i kątami widzenia. Wizytówką telewizorów Samsung QLED jest maksymalne natężenie kolorów, niezależne od jasności świecenia.
Czytaj też: Tysiące gier na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że masz telewizor Samsung Smart TV
W 2021 roku Samsung wprowadził na rynek nową generację telewizorów z kropką kwantową, czyli Neo QLED. Wprowadzone zostały w nich znacznie mniejsze źródła światła. Zamiast diod LED znajdują się tu mniejsze mini LED, co przełożyło się na precyzyjniejsze podświetlenie ekranu. Widzimy to jako więcej szczegółów i jeszcze lepszy kontrast obrazu.
Popularność modeli z kropką kwantową będzie rosła. O ile w ubiegłym roku wg. danych GfK znalazły się one w 39 proc. kupionych w Polsce telewizorów, to według naszej estymacji w 2025 roku będą stanowiły one co najmniej 50 proc. rynku.
– uważa Grzegorz Stanisz, szef sprzedaży i marketingu dywizji RTV firmy Samsung Polska. Przemawia za tym ciągłe doskonalenie technologii. Jakość obrazu jest wciąż poprawiana. Możemy liczyć na piękne przejścia tonalne, nasycone kolory i prawdziwą czerń.

Potwierdza to nie tylko wysokie zainteresowanie klientów tymi telewizorami, ale też certyfikaty wydawane przez niezależne organizacje. Siedem modeli telewizorów Samsung z linii Neo QLED i QLED z roku 2024 oraz dwa modele z 2023 jako pierwsze w branży otrzymało certyfikaty True Cinema Black i HDR Brightness Accuracy od niemieckiego VDE. Możemy więc liczyć na iście kinowe wrażenia.
Przy tym Samsung podkreśla, że stosowane w jego telewizorach Neo QLED i QLED nie zawierają niebezpiecznego dla środowiska kadmu.
Przy okazji Samsung przypomina o tym, że telewizor Smart TV to także komputer podłączony do sieci. Niewykluczone, że mógłby być celem cyberataków. Od 12 lat nie tylko smartfony Samsunga, ale też sprzęt RTV i AGD chroni wielowarstwowy system Samsung Knox. Składa się na niego między innymi zaawansowana kryptografia zabezpieczająca dane oraz autorski czip zabezpieczający. Wrażliwe dane, jak informacje o płatnościach, są przechowywane w osobnym, fizycznie chronionym układzie scalonym. Knox chroni wszystkie aplikacje uruchamiane na Smart TV.
Aktualizacja
Samsung świętuje 10-lecie wykorzysania przełomowych kropek kwantowych w telewizorach produkowanych seryjnie. Zostały wprowadzone na rynek w 2015 roku. Naukowcy z Samsunga opracowali dla nich pierwszy na świecie materiał do budowy metalicznych kropek kwantowych bez użycia szkodliwego kadmu. Prace ruszyły w 2001 roku. Pierwiastek ten długo był uważany za najlepszy materiał do konstrukcji kropek kwantowych, jednak jego szkodliwy wpływ na ludzi i środowisko nie pozwalał na wprowadzenie go do elektroniki użytkowej.
Za przełomowy moment Samsung uważa początek 2015 roku. Wtedy właśnie na rynek weszły urządzenia SUHD, wykorzystujące kropki kwantowe wolne od kadmu, opracowane w roku 2014. W 2017 roku nadeszły telewizory QLED. Samsung był w awangardzie rynku.

W międzyczasie Samsung zdobył ogromne doświadczenie i zarejestrował ponad 150 patentów. W pierwszej kolejności naukowcy udoskonalili emisję koloru czerwonego, w 2019 roku przyszedł postęp w skuteczności działania niebieskich samoemitujących diod LED, co stanowiło największe wyzwanie w branży. W 2022 roku nowe telewizory typu QD-OLED zrobiły furorę na targach CES. W telewizorach Neo QLED zaś podświetlenie LED zostało zastąpione gęstszą siatką mini-LED.
Postęp w innych dziedzinach pozwolił na konstrukcję telewizorów Neo QLED w rozdzielczościach nawet 8K. Rozwój oprogramowania zaś umożliwił wdrożenie sztucznej inteligencji do poprawiania obrazu, w tym upscalingu.

10-lecie wynalazku dało Samsungowi pretekst, by pochwalić się najlepszymi cechami kropek kwantowych w ekranach typu Neo QLED. Brak kadmu to oczywiście jedna z nich, kolejną są doskonałe kąty widzenia obrazu – kropki kwantowe emitują światło we wszystkich kierunkach. W porównaniu do ekranów LCD te z kropkami kwantowymi mają prostszą konstrukcję – nie jest potrzebna warstwa fosforu, gdyż sama warstwa QD z pomocą niebieskiego podświetlenia zapewnia wysoką jasność obrazu i wyraziste kolory. Zastosowanie metalicznych kropek kwantowych pozwoliło telewizorom Samsunga perfekcyjnie odwzorować pełną gamę barw DCI-P3. Ponadto nieorganiczne kropki kwantowe nie wypalają się z czasem.
Samsung nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i wciąż prowadzi badania nad ulepszaniem ekranów.