Sarkofag liczy aż 3300 lat, ale ciała w nim nie było! Co się stało z tajemniczym „strażnikiem piramidy”?

Egipscy archeolodzy odkryli nieznany dotąd sarkofag „strażnika piramidy”, który żył w okresie panowania Ramzesa II 3300 lat temu. Po otwarciu wieka sarkofag okazał się pusty. Jednak nie to zdziwiło naukowców najbardziej.
Sarkofag liczy aż 3300 lat, ale ciała w nim nie było! Co się stało z tajemniczym „strażnikiem piramidy”?

Naukowcy z Uniwersytetu w Kairze pod kierownictwem prof. El Aguizy dokonali odkrycia nieznanego dotąd sarkofagu na terenie starożytnego miasta Sakkara, poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności.

Czytaj też: Pod ziemią znaleźli przedmioty należące do jeńców wojennych. To tutaj Wehrmacht urządził gigantyczny obóz

Sarkofag zbudowany został z różowego granitu i złożono w nim ciało egipskiego „strażnika piramidy” o imieniu Ptah-im-wea. Jak głosi inskrypcja wyryta na kamieniu, mężczyzna zarządzał zwierzętami gospodarskimi w świątyni, trzymał kontrolę nad skarbcem i był odpowiedzialny za wszystkie ofiary składane bogom.

Ponadto odczytano jeszcze inne hieroglify wzywające do ochrony zmarłego i przedstawiające Horusa, boga nieba o głowie sokoła oraz syna bóstw Ozyrysa i Izydy.

Sarkofag liczy 3300 lat. Ciała „strażnika piramidy” jednak w nim już nie znaleziono

Ptah-im-wea żył w czasie, gdy władzę w starożytnym Egipcie pełnił faraon Ramzes II. Jednakże sarkofag strażnika znaleziono nie pobliżu świątyni ówczesnego faraona, ale niedaleko piramidy Unasa, która powstała blisko 1000 lat wcześniej w starożytnym mieście Sakkara. Jest to nietypowy sposób pochówku zmarłego, ale nie niespotykany – częstą praktyką było, że ciała ważnych osób składano w pobliżu miejsc już wcześniej uznawanych za święte.

Czytaj też: Ludzkie płody zaczęły rozwijać się znacznie szybciej. Nowe badania wskazują na konkretny moment

Co więcej, sarkofag nie zawierał w środku ciała zmarłego. Zostało ono najpewniej wykradzione jeszcze w czasach starożytnych. Naukowcy jednak doszukali się śladów żywicy, która dowodzi, że na pewno w kamiennej trumnie złożono Ptah-im-wea.

Ramzes II był faraonem w latach 1279-1213 p.n.e., kiedy to starożytny Egipt rozciągał się na olbrzymim obszarze od północnego Sudanu aż po dzisiejszy teren Syrii.