Wkrótce odbędzie się tam historyczny lot w kosmos. Archeolodzy znaleźli w tym miejscu coś znacznie starszego

Na terenie portu kosmicznego SaxaVord, który ma w przyszłości działać na terenie Wielkiej Brytanii, archeolodzy natrafili na obiekty sprzed kilku tysięcy lat.
Wkrótce odbędzie się tam historyczny lot w kosmos. Archeolodzy znaleźli w tym miejscu coś znacznie starszego

Chodzi między innymi o starożytne groby wypełnione ludzkimi szczątkami. Wspomniana jednostka ma mieścić się na półwyspie Lamba Ness w Unst i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na jej terenie dojdzie do historycznego osiągnięcia. Mówimy bowiem o potencjalnym pierwszym europejskim porcie kosmicznym przygotowanym do organizowania pionowych startów rakiet. 

Czytaj też: Starożytna technologia zadziwia naukowców. Jest skuteczniejsza od współczesnych rozwiązań

Zanim tak się stanie potrzeba będzie jednak nieco cierpliwości. W międzyczasie na miejscu działają archeolodzy, którzy badają pozostałości starożytnego cmentarza. Wstępne datowanie wskazuje na jego pochodzenie z wczesnej epoki brązu. Maiłby być wykorzystywany w latach 2200-1800 p.n.e. 

Poza samymi szczątkami, które w większości mają skremowaną formę, naukowcy natrafili także na doły, duże głazy i biały kwarc. Ten ostatni składnik, zazwyczaj łączony z grobowcami i dziełami sztuki naskalnej, wskazuje na rytualny charakter objętego badaniami cmentarza. 

Loty w kosmos rozpoczynające się na terenie SaxaVord mają być wyjątkowe ze względu na pionowe starty rakiet

Jak podkreśla Val Turner, epoka brązu to jeden z najsłabiej poznanych okresów dotyczących przeszłości Szetlandów. Właśnie dlatego niedawno dokonane znalezisko może rzucić światło na minione czasy i wykazać, jakie były stosowane w starożytności praktyki i wierzenia. Biorąc pod uwagę to, jak liczne są poddane kremacji szczątki znalezione na opisywanym cmentarzu, wydaje się, że był on swego czasu bardzo często wykorzystywany. Z kolei biały kwarc mógł być używany do odprawiania różnego rodzaju rytuałów. 

Czytaj też: Dawni mieszkańcy Peru dysponowali zapierającym dech w piersiach rozwiązaniem. 1000-letnia struktura zapewniała burzę na zawołanie

Jeśli zaś chodzi o SaxaVord, to obecnie trwają ostatnie działania związane z przyznaniem odpowiednich licencji. Kiedy ta część zostanie zrealizowana, ruszą prace, które powinny zakończyć się otwarciem portu kosmicznego i odbyciem historycznych lotów. Na uwagę zasługuje przy tym Starflight Academy, czyli projekt, w ramach którego osoby związane z SaxaVord aktywizują dzieci poprzez udział w interaktywnych lekcjach na temat kosmosu i lotów kosmicznych.