Ściągnij zapach z Internetu

Już niedługo przez Internet będzie można ściągać nie tylko filmy, muzykę czy gry komputerowe, lecz również zapachy. Japońska firma NTT Communications rozpoczęła serię pierwszych testów próbnych serwisu Mobile Fragrance Communication, które odbywają się od 10 do 20 kwietnia br.

Zapachy ściągane z Internetu są odtwarzane za pomocą specjalnych urządzeń, które istnieją w Japonii już od 2005 roku. Są one wyposażone w specjalne nośniki zawierające olejki eteryczne, które mieszają ze sobą w ściśle określonych proporcjach w celu uzyskania zapachu, który zażyczył sobie użytkownik. Jednak to dopiero teraz wymyślono, w jaki sposób można je podłączyć do Internetu.
Testy będą przeprowadzane przez 20 mężczyzn i kobiet. Producenci oddadzą im do dyspozycji telefon komórkowy, za pomocą którego będą oni mogli bezpłatnie i w dowolnej ilości korzystać z danej usługi. Po dziesięciu dniach prób testowane osoby wypełnią ankietę, odpowiadając na pytania, jak i w jakich sytuacjach korzystały z danej usługi, czy urządzenie to jest wygodne w użyciu, oraz co sądzą o jego wzorze i przydatności.
Serwis Mobile Fragrance Communication daje możliwość tworzenia i pobierania różnego rodzaju aromatów, które można połączyć z internetowymi pocztówkami, przesłać bliskim, którzy również są użytkownikami danego serwisu. Można skomponować swoją własną listę zapachów (“Fragrance Playlists”). Pliki są odtwarzane przez telefon komórkowy, a zapachy – na specjalnym urządzeniu, które komunikuje się z komórką za pomocą portu podczerwieni.
Na razie nie wiadomo, jaka będzie cena tego urządzenia. JSL
źródło: www.ntt.com