Sekret życia zawarty w kroplach wody. To odkrycie zapewni szereg korzyści

Graham Cooks stanął na czele zespołu naukowców z Purdue University, którzy zidentyfikowali mechanizm stojący za powstawaniem peptydów w wodzie. Jest to istotne w kontekście tego, jak powstało życie.
Sekret życia zawarty w kroplach wody. To odkrycie zapewni szereg korzyści

O dokładnych wnioskach wyciągniętych przez autorów możemy przeczytać na łamach PNAS. Kluczowy wydaje się fakt, iż dokonania badaczy są ważne nie tylko z perspektywy historii życia na Ziemi, ale również przyszłości medycyny. W grę wchodzi bowiem przyspieszenie rozwoju leków, które mogłyby być wykorzystywane do zwalczania groźnych chorób.

Czytaj też: Pozaziemska woda w meteorycie. Jak można wykorzystać to odkrycie?

To jest w zasadzie chemia stojąca za pochodzeniem życia. Jest to pierwszy dowód na to, że pierwotne cząsteczki, proste aminokwasy, spontanicznie tworzą peptydy, budulec życia, w kropelkach czystej wody. To niezwykłe odkrycie.podkreśla Cooks

Hipotezy dotyczące pojawienia się życia na Ziemi sugerowały, że powstało ono w oceanach. Kwestią sporną pozostawały procesy chemiczne stojące za tymi wydarzeniami. Na przykład aminokwasy, które mogłyby zostać dostarczone na naszą planetę za pośrednictwem aminokwasów, reagują i łączą się ze sobą, tworząc peptydy. Te ostatnie stanowią natomiast budulec białek, które jest nieodłącznym elementem życia. Paradoksalnie, aby życie mogło powstać, potrzebowało wody, choć jednocześnie wymagana była przestrzeń pozbawiona tego związku.

Życie na Ziemi mogło powstać w obecności aminokwasów dostarczonych przez kosmiczne skały

Czy na Ziemi mogłyby panować takie warunki? Korzystając z dobrodziejstw spektrometrii mas, naukowcy przeprowadzili badania dotyczące reakcji chemicznych w kroplach zawierających wodę. Okazało się, iż tempo reakcji w takowych jest bardzo wysokie, co sprawia, że katalizatory stają się niepotrzebne. W przypadku młodej Ziemi mogło to umożliwić ewolucję życia. Zrozumienie kulis tych wydarzeń będzie ważne choćby w kontekście poszukiwania życia poza granicami naszej planety.

Czytaj też: Doświadczenia dziadków zapisane w naszych genach. Jak dziedziczymy ich wspomnienia?

Wiedza dotycząca sposobu, w jaki aminokwasy tworzą białka, a ostatecznie życie jest swego rodzaju rewolucją w zakresie badań nad syntezą chemiczną. Tym bardziej, że wśród beneficjentów tego typu postępów może znaleźć się współczesna medycyna. Naukowcy mogą bowiem zyskać wiedzę przydatną dla odkrywania nowych leków i opracowywania terapii.