Serce wydrukowane w 3D uratowało życie noworodka

Życie chłopca, który w lipcu przyszedł na świat z wrodzoną wadą serca, zostało uratowane dzięki sercu wydrukowanemu w 3D.

Wada serca noworodka była wyjątkowo skomplikowana. Dostępne badania nie pozwoliły lekarzom na stworzenie dokładnego planu operacji i zaplanowania działań na sercu, którego wielkość przypominała orzech włoski. 

Lekarze zdecydowali się zamówić specjalny model serca chłopca, który dokładnie odzwierciedlał strukturę oraz wady narządu. Model został wykonany przy użyciu oprogramowania firmy Materialise z elastycznego materiału, który umożliwiał wyginanie, cięcie i wszelkie manipulacje. W ten sposób lekarze mogli zaplanować po kolei wszystkie kroki, które udało się wykonać zaledwie z czasie jeden operacji (a nie trzech lub czterech). Operacja zakończyła się sukcesem, umożliwiając dziecku długie i zdrowe życie.

– Serce dziecka było po prostu dziurawe. Takie przypadki się zdarzają, ale tutaj komory serca były dodatkowo zniekształcone. Wcześniej nie mieliśmy jak planować takich operacji. Stąd o wiele większe ryzyko. Otwieraliśmy klatkę i dopiero wtedy decydowaliśmy, co należy zrobić. Dzięki wykorzystaniu modelu 3D mieliśmy wcześniej opracowany cały plan, a nasza praca była o wiele bardziej wydajna. Po tym sukcesie ciężko nam sobie wyobrazić, że wchodzimy na salę operacyjną bez takiego przygotowania, jakie daje wykorzystanie modelu 3D – powiedziała dr Emile Bacha, kardiochirurg i dyrektor oddziału Chirurgii Dziecięcej i Kardiochirurgii w szpitalu Morgan Stanley Children’s Hospital w Nowym Jorku.

Zdaniem specjalistów wykorzystywanie modeli 3D znacznie ułatwia pracę i w przyszłości powinno być standardem w pracy chirurga.

Jak działa oprogramowanie do drukowania modeli medycznych w 3D:

Czytaj więcej: