Katamaran jak statek kosmiczny. Niesamowita korweta irańskiej armii

Irańska marynarka wojenna przyjęła do służby katamaran rakietowy Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis. Wygląda futurystycznie, jakby wyjęty wprost z planu zdjęciowego filmu SF, a przy tym może pochwalić się potężnym uzbrojeniem.
Katamaran rakietowy Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis wygląda futurystycznie

Katamaran rakietowy Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis wygląda futurystycznie

O wejściu nowej jednostki do służby, Sepâh (Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, jedna z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych, obok Armii Islamskiej Republiki Iranu) poinformował na początku stycznia. Wydarzenie miało miejsce w Bandar-e Abbas, mieście w południowym Iranie, nad cieśniną Ormuz. Klasa Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis jest postrzegana jako mniejszy wariant katamaranów rakietowych klasy Shahid Soleimani.

Czytaj też: Nowe pociski US Navy zniszczą okręty przeciwników z hipersoniczną prędkością

W ceremonii uczestniczyli wyżsi rangą urzędnicy wojskowi, w tym główny dowódca Sepâh Hossein Salami i dowódca irańskiej marynarki wojennej Alireza Tangsiri. Podczas ceremonii stwierdzono, że trzy statki Shahid Abu Mahdi mogłyby zostać dostarczone w niecały rok. Nie jest jednak jasne, czy stanowi to oficjalny plan zamówień, czy po prostu oświadczenie podkreślające zdolność Iranu do osiągnięcia takiego wyczynu.

Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis to “kosmiczny” katamaran

Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis (kod PC313-01) jest okrętem o długości 47 m, który może działać na morzu przez maksymalnie 14 dni i pokrywać promień operacyjny do 2000 mil morskich. Ten katamaran, który ma kadłub własnej konstrukcji, może osiągnąć prędkość do 36 węzłów. Jednostka wygląda niezwykle futurystycznie, a awangardowa forma zewnętrzna kadłuba ma za zadanie ograniczanie powierzchni odbicia radiolokacyjnego, choć wydaje się, że projektanci dorzucili tu coś “od siebie”.

Czytaj też: Cisi bohaterowie, o których się nie mówi. Marynarka USA stworzy nowe okręty ratujące życie

Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis ma bogate uzbrojenie, w tym sześć kanistrów na irańskie rakiety przeciwokrętowe, takie jak Noor, Qadir lub Ghadir; armatę 2A42 kal. 30 mm; cztery działa typu Gatling kal. 20 mm działające z prędkością 1500 obr./min i osiem kanistrów, w których można umieścić albo rakiety przeciwokrętowe naprowadzane na podczerwień Kowsar, albo rakiety ziemia-powietrze bliskiego zasięgu (SAM). Wydaje się, że 8 wyrzutni Kowsar/SAM znajdujących się na okręcie może się obracać, co ułatwia ustawienie i blokowanie rakiet.

Katamaran rakietowy Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis trafił do służby

Wydaje się, że katamaran Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis jest wyposażony w czujnik IIR/EO do naprowadzania rakiet, radar kierowania ogniem, radar nawigacyjny i małe lądowisko dla helikopterów przeznaczone dla UAV VTOL, takich jak Meraj-313. Korwety Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis doskonale nadają się do szybkich operacji ofensywnych w pobliżu wybrzeży, podczas gdy klasa Shahid Soleimani zapewnia szersze możliwości żeglarskie i obronne.

Jednoczesny rozwój zarówno okrętów klasy Shahid Abu Mahdi Al-Muhandis, jak i Shahid Soleimani wskazuje na podejście Iranu do dywersyfikacji swoich zdolności morskich. Każda klasa jest dostosowana do konkretnych ról operacyjnych i wymagań taktycznych, konsolidując obecność Iranu w Zatoce Perskiej, Morzu Czerwonym i Morzu Arabskim.