Sieci rybackie zanieczyszczają oceany w nie mniejszym stopniu od tworzyw sztucznych

Jak wynika z najnowszych badań, nieużywane sieci rybackie co roku trafiają do oceanów w ogromnych ilościach. Szacunki wskazują, że mogłyby one opleść Ziemię 18 razy.
Zużyte sieci rybackie zasypują oceany co roku w ogromnych ilościach /Fot. Pixabay

Zużyte sieci rybackie zasypują oceany co roku w ogromnych ilościach /Fot. Pixabay

Zespół uczonych z CSIRO i Uniwersytetu Tasmańskiego wskazuje, że prawie 2% komercyjnego sprzętu rybackiego jest gubiona lub wyrzucana do oceanów każdego roku, zanieczyszczając morską florę i faunę. Nieużywane sieci rybackie stanowią poważny problem, nie mniejszy od zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. W czasopiśmie Science Advances opublikowano najbardziej kompleksowe badanie ilościowe porzuconych lub zagubionych narzędzi rybackich w historii.

Czytaj też: Znamy 5 krajów, które najbardziej zaśmiecają ocean. Wyrzucają do mórz najwięcej plastiku

Dr Denise Hardesty z CSIRO mówi:

Stwierdziliśmy, że 14 miliardów haków taklowych, 25 milionów więcierzy i pułapek oraz prawie 740 000 km takli rybackich trafia do naszych oceanów w wyniku globalnej komercyjnej działalności połowowej każdego roku.

Sieci rybackie groźne jak tworzywa sztuczne

W badaniach wykorzystano globalne dane dotyczące połowów oraz wywiady z 450 rybakami z siedmiu krajów świata, m.in. z USA, Indonezji i Maroka. Dotyczyły one pięciu głównych rodzajów narzędzi połowowych, ilości narzędzi połowowych używanych i traconych rocznie oraz cech narzędzi i statków, które mogą wpływać na straty. Więcej narzędzi tracono z mniejszych statków, a rybacy stosujący metodę trałowania dennego tracili więcej sieci niż ci, którzy stosowali połów włokiem.

Do tej pory informacje empiryczne na temat tego, ile narzędzi połowowych jest traconych w oceanach, były ograniczone. Ponieważ sprzęt rybacki utracony na morzu ma znaczące skutki gospodarcze, środowiskowe i społeczne, nowa praca pomoże poinformować o zarządzaniu rybołówstwem i interwencjach politycznych od skali lokalnej do globalnej.

Czytaj też: Mikroplastik jest wszędzie. Zagrożenie dla środowiska, ale także i ludzi

Dr Kelsey Richardson z CSIRO dodaje:

Dane zebrane w celu stworzenia tych szacunków pochodziły bezpośrednio od samych rybaków, aby poinformować nas o zrozumieniu strat narzędzi połowowych u źródła. Nastąpił wzrost globalnego nakładu połowowego, a także poprawa technologii połowowych, w tym lepsze możliwości oznaczania, śledzenia i odzyskiwania narzędzi połowowych.

Misją CSIRO Ending Plastic Waste Mission jest zmniejszenie o 80% ilości odpadów plastikowych trafiających do środowiska do 2030 roku.