Znamy 5 krajów, które najbardziej zaśmiecają ocean. Wyrzucają do mórz najwięcej plastiku

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest olbrzymim problemem całego światowego ekosystemu. Pływający plastik na Oceanie Spokojnym nieustannie się przemieszcza. Naukowcy nadal próbują dociec, skąd pochodzą odpady i kto jest odpowiedzialny za nieustanne zaśmiecanie światowych mórz. Najnowsze wyniki badań podają pięć państw, które dostarczają oceanom najwięcej zbędnego plastiku.
źródło: Lebreton L. et al., 2022. Scientific Reports, CCA 4.0 International Licence

źródło: Lebreton L. et al., 2022. Scientific Reports, CCA 4.0 International Licence

Niderlandzcy naukowców w opublikowanej pracy w Scientific Reports przedstawiają, skąd pochodzi plastik w Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci. Jak się okazuje, głównie odpowiedzialne za nią są kraje z rozwiniętym sektorem rybactwa.

Czytaj też: Gdzie trafią pandemiczne śmieci? Na plaże. A zużyte ubrania na pustynię Atakama

Badacze przeanalizowali 573 kg twardych, suchych plastikowych śmieci zebranych przez organizację The Ocean Cleanup w 2019 roku. Ponad jedna czwarta śmieci pochodziła z narzędzi połowowych porzuconych lub zagubionych na morzu. Kolejna spora część odpadów obejmowała przekładki do ostryg, pułapki na węgorze czy przywieszki do homarów i ryb. Jednej trzeciej odpadów nie dało się zidentyfikować.

Ocean pełen śmieci. Zliczono, skąd najwięcej ich pochodzi

Przeprowadzając modelowanie komputerowe i symulacje okazało się, że prawdopodobieństwo pochodzenia plastiku z połowów jest 10 razy większe niżeli pochodziłby on z lądu. Przeczy to powszechnej opinii, że rzeki wylewają do oceanów ogromne ilości odpadów – te odpady akumulują się głównie na plażach i w strefach przybrzeżnych. Jedynie niewielka część trafia na otwarte morze.

Naukowcy sprawdzili 232 plastikowe odpady pod kątem ich pochodzenia. Dwie trzecie z nich pochodziło z dwóch krajów – Chin i Japonii. Te państwa dominują pod względem zaśmiecania oceanów podczas połowów.

Dalej wymieniono Koreę Południową, z której pochodziło 10 proc. analizowanych śmieci. Następnie mamy USA z wynikiem 6,5 proc i Tajwan – 5,6 proc. Za “tytułową piątką” na szóstej pozycji ulokowała się Kanada, skąd pochodziło 4,7 proc. odpadów. Wszystkie kraje chwalą się dobrze rozwiniętym sektorem rybactwa.

Czytaj też: Góra elektrośmieci szybko rośnie. Ludzkość nie potrafi wykorzystać zawartego w niej bogactwa

Ciekawym zestawieniem stworzonym przez badaczy jest również lista języków, które zidentyfikowano na kilkuset plastikowych odpadach. Najczęściej pojawiały się napisy w języku chińskim, potem japońskim, angielskim i koreańskim.