Skąd naukowcy wiedzą, jak wygląda struktura cząsteczki?

Każdy z nas zetknął się w szkole ze schematycznym zapisem składu cząsteczek chemicznych. Dla wielu na tym właśnie zakończył się kontakt z chemią i zainteresowanie tą dziedziną. Czy zastanawialiście się jednak, skąd naukowcy wiedzą, jak stworzyć prosty, graficzny wzór, by dobrze obrazował konstrukcję na przykład cząsteczki wody? Vloger Dawid Myśliwiec postanowił to sprawdzić.

Blogi i vlogi naukowe dają nam szansę na ponowne zainteresowanie się tym, co w szkole prezentowane było często w nieprzystępny i mało interesujący sposób. Teraz mamy szansę zrozumieć skomplikowane naukowe procesy, jak na przykład określanie konstrukcji cząsteczek chemicznych. Przyjrzyjmy się z bliska cząsteczce nikotyny. Jest tak mała, że nie sposób obejrzeć ją pod mikroskopem, a jednak naukowcy znaleźli sposób na rozpisanie jej struktury.

 

Jedną z metod, która to umożliwia, jest spektroskopia w podczerwieni. Żeby zrozumieć ten proces trzeba odnieść się do pojęcia fali, czyli zaburzenia rozchodzącego się w przestrzeni. Jak przypomina na swoim vlogu Dawid Myśliwiec, fala jest odchyleniem od wartości normalnej, zerowej, czy mówiąc jeszcze inaczej: odchyleniem od położenia równowagi. Jeżeli za położenie równowagi przyjmiemy poziom wody, to odchyleniem od niego będzie każda sytuacja w której dana cząstka znajduje się na przykład wyżej lub niżej. Tak w ogólnym ujęciu jest z falą na morzu – cząsteczki nie przemieszczają się w prawo/lewo ani do przodu do tyłu, ale poruszają się góra/dół. Fala przemieszcza się, bo energia tego ruchu jest przekazywana od jednego miejsca ośrodka do drugiego.

 

Proste? Resztę wyjaśni w swoim wideo Dawid Myśliwiec:

 

 

Stosowanie tak nowoczesnych metod przybliża nas do kolejnych przełomów w nauce. Spektroskopię w podczerwieni stosuje się w Polsce m.in. w Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych na UMCS, gdzie specjalistyczny sprzęt pojawił się dzięki funduszom z Unii Europejskiej. To jeden z projektów, które zostały wsparte funduszami europejskimi z dotacji dla jednostek naukowych, regularnie wybieranych do pomocy na podstawie wniosków, które składać można przez internet lub stacjonarnie w odpowiednich Instytucjach Ogłaszających Konkurs.

 

Fundusze naukowe dostępne są w trzech różnych kategoriach naukowych. Pierwsza, to środki na rozwój działalności badawczej i wspieranie naukowców. Druga – fundusze na komercjalizację wyników prowadzonych badań i współpracę z przedsiębiorcami w tym zakresie. W grupie trzeciej środki unijne wspierają jednostki naukowe, w szczególności poprzez finansowanie oferty edukacyjnej uczelni powiązanej z potrzebami rynku pracy. Zgodnie z Umową Partnerstwa, na finansowanie badań i innowacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 przeznaczono około 11 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Jeśli pasjonuje was nauka albo współtworzycie jednostkę badawczą, która poszukuje środków na rozwój badań, sprawdźcie aktualną ofertę dofinansowań z  Funduszy Europejskich. Na stronie www.fundzuszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka regularnie pojawiają się informacje o kolejnych konkursach.

 

materiał promocyjny