Skąd naukowcy wiedzą, jak wygląda struktura cząsteczki?

Każdy z nas zetknął się w szkole ze schematycznym zapisem składu cząsteczek chemicznych. Dla wielu na tym właśnie zakończył się kontakt z chemią i zainteresowanie tą dziedziną. Czy zastanawialiście się jednak, skąd naukowcy wiedzą, jak stworzyć prosty, graficzny wzór, by dobrze obrazował konstrukcję na przykład cząsteczki wody? Vloger Dawid Myśliwiec postanowił to sprawdzić.
Skąd naukowcy wiedzą, jak wygląda struktura cząsteczki?

Blogi i vlogi naukowe dają nam szansę na ponowne zainteresowanie się tym, co w szkole prezentowane było często w nieprzystępny i mało interesujący sposób. Teraz mamy szansę zrozumieć skomplikowane naukowe procesy, jak na przykład określanie konstrukcji cząsteczek chemicznych. Przyjrzyjmy się z bliska cząsteczce nikotyny. Jest tak mała, że nie sposób obejrzeć ją pod mikroskopem, a jednak naukowcy znaleźli sposób na rozpisanie jej struktury.

 

Jedną z metod, która to umożliwia, jest spektroskopia w podczerwieni. Żeby zrozumieć ten proces trzeba odnieść się do pojęcia fali, czyli zaburzenia rozchodzącego się w przestrzeni. Jak przypomina na swoim vlogu Dawid Myśliwiec, fala jest odchyleniem od wartości normalnej, zerowej, czy mówiąc jeszcze inaczej: odchyleniem od położenia równowagi. Jeżeli za położenie równowagi przyjmiemy poziom wody, to odchyleniem od niego będzie każda sytuacja w której dana cząstka znajduje się na przykład wyżej lub niżej. Tak w ogólnym ujęciu jest z falą na morzu – cząsteczki nie przemieszczają się w prawo/lewo ani do przodu do tyłu, ale poruszają się góra/dół. Fala przemieszcza się, bo energia tego ruchu jest przekazywana od jednego miejsca ośrodka do drugiego.

 

Proste? Resztę wyjaśni w swoim wideo Dawid Myśliwiec:

 

 

Stosowanie tak nowoczesnych metod przybliża nas do kolejnych przełomów w nauce. Spektroskopię w podczerwieni stosuje się w Polsce m.in. w Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych na UMCS, gdzie specjalistyczny sprzęt pojawił się dzięki funduszom z Unii Europejskiej. To jeden z projektów, które zostały wsparte funduszami europejskimi z dotacji dla jednostek naukowych, regularnie wybieranych do pomocy na podstawie wniosków, które składać można przez internet lub stacjonarnie w odpowiednich Instytucjach Ogłaszających Konkurs.

 

Fundusze naukowe dostępne są w trzech różnych kategoriach naukowych. Pierwsza, to środki na rozwój działalności badawczej i wspieranie naukowców. Druga – fundusze na komercjalizację wyników prowadzonych badań i współpracę z przedsiębiorcami w tym zakresie. W grupie trzeciej środki unijne wspierają jednostki naukowe, w szczególności poprzez finansowanie oferty edukacyjnej uczelni powiązanej z potrzebami rynku pracy. Zgodnie z Umową Partnerstwa, na finansowanie badań i innowacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 przeznaczono około 11 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Jeśli pasjonuje was nauka albo współtworzycie jednostkę badawczą, która poszukuje środków na rozwój badań, sprawdźcie aktualną ofertę dofinansowań z  Funduszy Europejskich. Na stronie www.fundzuszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka regularnie pojawiają się informacje o kolejnych konkursach.

 

materiał promocyjny