Skąd się bierze “zapach starszych ludzi”?

Osoby w podeszłym wieku wydają się pachnieć w specyficzny sposób. Czy jest to jedynie mylne wrażenie, efekt zmiany nawyków z zakresu higieny czy może pokłosie procesów zachodzących w ludzkim organizmie na przestrzeni lat?
Skąd się bierze “zapach starszych ludzi”?

W 2001 roku Shinichiro Haze przeprowadził eksperyment, którego uczestnicy mieli od 26 do 75 lat. Ich zadaniem było noszenie przez trzy noce koszul zaprojektowanych tak, by wyłapywały zapachy ich ciał. Cząsteczki zebrane w takich okolicznościach były następnie ekstrahowane i analizowane w ramach spektrometrii mas, dzięki czemu możliwe stało się wyodrębnienie najbardziej interesujących związków.

Czytaj też: Procesy kwantowe w ludzkim mózgu? Przeprowadzono niesamowite obserwacje

Okazało się, iż nie było większych różnic w substancjach produkowanych przez ludzki organizm, jeśli wziąć pod uwagę wiek uczestników. Wyróżniał się jedynie 2-Nonenal, czyli aldehyd występujący wyłącznie na ubraniach noszonych przez osoby w wieku co najmniej 40 lat. Im starszy był badany, tym większe ilości tego związku produkował. Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, iż ludzki organizm nie produkuje 2-Nonenalu, lecz uwalnia nienasycone kwasy tłuszczowe omega-7, które rozkładają i stają wspomnianym aldehydem.

Zapach starszych ludzi prawdopodobnie powstaje za sprawą 2-Nonenalu

Z kolei badanie z 2012 roku, opisane na łamach PLOS ONE przez Susannę Mitro i jej współpracowników, sugerowało, że ludzie są w stanie rozróżnić zapachy ciała osób powyżej 75. roku życia i poniżej 55. roku życia. Taka sama sztuka nie dotyczyła jednak ludzi w wieku 20 i 45-55 lat.

Czytaj też: Czarna śmierć tej grupy w ogóle nie dotknęła! Dzisiaj ci ludzie mieliby o wiele gorzej…

Co ciekawe, średnie stężenie 2-Nonenalu u osób w wieku 40-70 lat wynosiło 2,6 części na milion. Nie dotyczyło to jednak wszystkich uczestników w tym wieku. Dwoje badanych w wieku 60 lat i jeden powyżej 70 lat produkowało tak mało 2-Nonenalu, że wykrycie go było trudne nawet z użyciem zaawansowanej aparatury. Niestety, jak na razie nie wiadomo, dlaczego ludzka skóra wraz z wiekiem wydziela więcej substancji chemicznych, które przekształcają się w 2-Nonenal. Być może produkcja kwasów tłuszczowych omega-7 wzmaga się, ponieważ nasze ciała starzeją się i coraz gorzej radzą sobie z rozkładaniem tłuszczów.