Skąd się wziął „Wiedźmin”? Andrzej Sapkowski stworzył go dla swojego syna

Mutant walczący z potworami, który objawił się w późnym PRL-u, dziś jest gwiazdą pierwszej wielkości. Dlaczego Andrzej Sapkowski stworzył wiedźmina?
Skąd się wziął „Wiedźmin”? Andrzej Sapkowski stworzył go dla swojego syna

„Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy; od Bramy Powroźniczej” – to zdanie rozpoczynało pierwsze opowiadanie o Geralcie z Rivii, zatytułowane po prostu „Wiedźmin”. Dziś zdanie to zna każdy fan bohatera stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego.

Był rok 1986, a on nadesłał swoje debiutanckie opowiadanie na konkurs literacki miesięcznika „Fantastyka”. Zajął w nim 3. miejsce, a „Wiedźmin” ukazał się w grudniowym wydaniu magazynu.

Andrzej Sapkowski najpierw zajmował się handlem

„Wiedźmin” zrobił furorę. Tak rozpoczęła się wielka kariera Geralta. Sam Andrzej Sapkowski był nią dosyć zdziwiony. Nawet nie śnił o sukcesie, jaki osiągnął. „Chciałem zrobić przyjemność mojemu synowi, który jest zagorzałym miłośnikiem tego typu literatury i stałym czytelnikiem waszego pisma” – wyznał w wywiadzie dla „Fantastyki” w 1988 r.

Zarabiał wtedy na życie zupełnie inaczej. Ukończył studia z handlu zagranicznego na Uniwersytecie Łódzkim, zajmował się  eksportem wyrobów futrzarskich. „Gdyby się okazało, że jestem lepszym handlowcem niż pisarzem, nie będzie to dla mnie żadną życiową klęską” – podkreślał.

Czytelnicy zachwycili się przygodami wiedźmina. Okazało się, że autor miał rację, mówiąc że „nasze baśnie, nasza demonologia to naprawdę wspaniały materiał na fantasy”. Powstawały kolejne opowiadania, potem wydawane były kolejne książki, do dziś przetłumaczono je na dziewiętnaście języków. Po premierze kolejnego sezonu serialu „Wiedźmin” na Netfliksie ta liczba zapewne jeszcze się powiększy.

Wiedźmin jest bohaterem seriali, gier i komiksów

Poprzednia, polska ekranizacja prozy Sapkowskiego niezbyt się udała. Tym razem jest inaczej. Sapkowski, który nawet gościł na planie filmu Netfliksa, stwierdził, że serial może przebić słynną „Grę o tron”. Zachował jednak pewną ostrożność, mówiąc: „Daleko mu do moich książek, ale adaptacje mają to do siebie”.

Jakkolwiek będzie, wiedźmiński świat przetrwa. Zwłaszcza po sukcesie gier komputerowych opartych na przygodach Geralta. Firma CD Projekt RED zapowiedziała, że powstanie kolejna, czwarta część gry komputerowej „Wiedźmin/The Witcher”, która stała się już swoistym polskim ambasadorem na świecie. Dostał ją w prezencie nawet prezydent USA Barack Obama.

Nazbierało się też komiksów o Geralcie, rozmaitych gier (karcianych, fabularnych), piosenek. W Teatrze Muzycznym w Gdyni powstał nawet musical! A w Łodzi można odpocząć na Skwerze Wiedźmina.

Jak powstawał „Wiedźmin” – kalendarium

  • 1986 r. Pierwsze opowiadanie. W grudniowym numerze „Fantastyki” z 1986 r. ukazuje się opowiadanie „Wiedźmin” debiutanta Andrzeja Sapkowskiego.
  • 1990 r. Pierwsza książka. Na fali popularności prozy Sapkowskiego oficyna Reporter wydaje zbiór pięciu opowiadań o wiedźminie.
  • 1993 r. Pierwszy komiks. „Droga bez powrotu” to pierwszy z serii 6 wiedźmińskich komiksów rysowanych przez Bogusława Polcha, które powstały w latach 1993–1995.
  • 2001 r. Pierwszy film. W pierwszym, polskim, filmie o wiedźminie, zagrał go Michał Żebrowski. Niestety, film kinowy i powstały wraz z nim serial dostały bardzo kiepskie recenzje.
  • 2007 r. Pierwsza gra komputerowa. CD Projekt RED wydaje komputerową grę RPG „Wiedźmin”. Po nim przyjdą dwie kolejne części: „Zabójcy królów” i „Dziki Gon”. Odniosą światowy sukces.
  • 2007 r. Gra karciana. Karcianka przyciąga fanów „gier bez prądu”. Sześć lat wcześniej ukazała się też gra fabularna „Wiedźmin: gra wyobraźni”.
  • 2018 r. Wyróżnienie w Łodzi. W 70. rocznicę urodzin Sapkowskiego imię wiedźmina otrzymuje jeden z łódzkich skwerów. To kolejny sposób uhonorowania autora, zdobywcy wielu nagród.
  • 2019 r. Nowy serial. Na platformie Netflix ukazuje się pierwszy sezon serialu „The Witcher”. Drugi sezon ma premierę 17 grudnia 2021 r.