Skąd u mężczyzn większe nosy?

Choć obserwacja może wydawać się banalna, naukowcy znaleźli przyczynę, dla której mężczyźni mają o 10% większe nosy od kobiet!

Odpowiedź na to pytanie tkwi w różnicach w kształcie ciał i konsumpcji energii u obydwu płci. Mężczyźni zazwyczaj mają bardziej rozbudowaną tkankę mięśniową niż kobiety, a co za tym idzie – potrzebują więcej tlenu, by zapewnić odpowiedni wzrost tkankom. Większe nosy umożliwiają przepływ większej ilości tlenu i umożliwiają lepszy rozwój mięśni. 

– “Wykazaliśmy, że w okresie wzrostu, ciało młodych kobiet i mężczyzn rośnie, ale tylko mężczyźni wykazują nieproporcjonalny wzrost wielkości nosów” – mówi Nathan Holton z Uniwersytetu w Iowa, główny autor artykułu w magazynie Phys.org

Wynika to z różnic, które u obu płci zachodzą także w obszarze: zużycia tlenu, metabolizmu i dziennej dawki energii, która jest potrzebna, by zapewnić prawidłowy wzrost. 

Wiek, w którym rozmiary nosów u kobiet i mężczyzn zaczynają się różnić, ma też związek z okresem dojrzewania, kiedy u mężczyzn dochodzi do nagłego, intensywnego przyrostu masy mięśniowej. 

– ” Nawet jeśli rozmiar ciała jest podobny, mężczyźni i tak potrzebują większych nosów, ponieważ większość ich ciała składa się z bardzo wymagającej tkanki” – tłumaczy Nathan Holton.

Badacze zbadali nosy 38 osób pochodzenia europejskiego w wieku od 3 do 25 roku życia. I twierdzą, że wyniki badań obowiązują także dla innych kultur i społeczeństw, ponieważ różnice między płciami pozostają takie same. 

Badacze podkreślają, że powinniśmy traktować nos nie tylko jako ozdobę twarzy, ale jako przedłużenie płuc.