Skazani na demencję. Współczesna nauka bezsilna (na razie)

Demencja starcza wciąż z nami wygrywa. Nie działają żadne terapie.
Skazani na demencję. Współczesna nauka bezsilna (na razie)

Nie ma żadnego poświadczonego sposobu by uchronić się przed starczą demencją. Badacze z EPC w Minnesocie (Evidence-based Practice Center) opublikowali wyniki analizy odpowiadającej na pytanie czy aktywność fizyczna, lekarstwa, dodatkowe witaminy i suplementy lub trening kognitywny może pomóc powstrzymać rozwój demencji. Wnioski, opublikowane w Annals of Internal Medicine, nie są optymistyczne.

Wraz z procesem starzenia się społeczeństw krajów rozwiniętych demencja staje się coraz częstszym problemem.

1. Fizyczna aktywność

Naukowcy sprawdzili dane z 16 badań porównawczych wprowadzenia ćwiczeń fizycznych do rytmu dobowego pacjenta oraz pozostawienie go bez zmian. Nie znaleziono dostatecznej liczby dowodów by ćwiczenia, trening odporności, aerobik, a nawet tai chi poprawiły zdolności poznawcze pacjentów. W przypadku treningu kognitywnego i diety połączonej z ćwiczeniami zaobserwowano niewielką poprawę, ale niewystarczającą by uznać ja za remedium.

2. Lekarstwa

Tym razem za przedmiot badan porównawczych służyło 51 niezależnych prób. Porównano skutki użycia leków, placebo, zwyczajnej opieki oraz aktywizacji i ich wpływ na poprawę zdolności umysłowych. Zarówno hormony, aspiryna, leki stricte przeciw demencji, antycukrzycowe i inne nie odniosły sukcesu.

3. Trening kognitywny

Kolejny krok to porównanie wyników 11 badań dorosłych ze zwykłym lub średnim pogorszeniem funkcji kognitywnych w momencie rozpoczęcia testów. Każdą z osób poddawano treningowi, na przykład pamięci, by usprawnić działanie mózgu i stymulować go do odbudowy. Niesetety efektów nie było.

4. Witaminy i suplementy

Autorzy badania sprawdzili i porównali 38 prób na różnych substancjach często reklamowanych jako wspomagające pamięć: kwasy tłuszczowe omega-3, soja, ginkgo biloba, witaminy z grupy B, D połączone z wapnem, witaminę C, beta karoten, wieloskładnikowe suplementy, a nawet placebo. Nie znaleziono wystarczającej ilości dowodów by suplementy te mogły powstrzymać postępujące zmiany w mózgu.

Badacze zwracają uwagę, że choć żadna z terapii nie okazała się skuteczna nadzieję dają dobre wyniki zdrowotne osób, które prowadziły wcześniej zdrowy tryb życia. Te narażone są znacznie mniej. Zatem żeby chronić się przed demencją należy zacząć od zaraz.

Źródło: Medical Express