Sklonowali konia. To pierwszy przypadek w historii tego kraju

W czerwcu ubiegłego roku na świat przyszedł Zhuang Zhuang, który jest owocem postępów, jakie dokonały się w dziedzinie klonowania.
Sklonowali konia. To pierwszy przypadek w historii tego kraju

Chińska firma Sinogene zaprezentowała zwierzę światu kilka dni temu. Jak się okazuje, jest on pierwszym tego typu urodzonym w Państwie Środka i zatwierdzonym do sportu jeździeckiego. Co dokładnie wiemy na ten temat?

Czytaj też: Wody wyrzuciły na brzeg ciało prawdziwego olbrzyma. Tego wieloryba nikt się tutaj nie spodziewał

Zhuang Zhuang urodził się z wykorzystaniem organizmu samicy, która pełniła rolę matki zastępczej. Opisywane wydarzenia miały miejsce w północno-zachodniej prowincji Gansu. Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy podjętej przez Sinogene Biotechnology z klubem jeździeckim Sheerwood. Rozpoczęła się ona w 2021 roku i została objęta aprobatą ze strony China Horse Industry Association.

Komórki, które posłużyły naukowcom zostały pobrane z próbek skóry Ursusa, konia należącego do Sheerwood. Ten urodził się w Niemczech w 1995 roku i przybył do Chin w 2007 roku. Ze względu na liczne nagrody w krajowych i zagranicznych zawodach, zwierzę stanowiło potencjalnie świetnego dawcę genów.

Chińczycy sklonowali konia po raz pierwszy w historii tego kraju

Rozmawiałem z (chińskimi) jeźdźcami, którzy biorą udział w igrzyskach olimpijskich. Wszyscy z nich mają więcej niż jednego konia, zazwyczaj dwa lub trzy. Każdy koń kosztuje od kilku milionów do 10 milionów juanów. Klonowanie może pomóc w obniżeniu ceny hodowli i wychowania koni. wyjaśnia Mi Jidong, dyrektor generalny Sinogene

Chińskie firmy zajmujące się klonowaniem zwierząt prezentowały swoje możliwości już niejednokrotnie w ostatnim czasie. Do grona sklonowanych owiec, krów, świń, psów i kotów dołączyły teraz konie. Wcześniej podobny proceder miał miejsce we Włoszech, gdzie udało się sklonować pierwszego konia w 2003 roku. Kolejnymi krajami na liście okazały się Stany Zjednoczony, Argentyna, Wielka Brytania i Korea Południowa. Międzynarodowa Federacja Jeździecka zezwoliła na udział klonów i ich potomstwa w zawodach jeździeckich od 2012 roku.

Czytaj też: Pasożyty giną na potęgę. Nie jest to jednak optymistyczna wiadomość – powód jest wszystkim dobrze znany

Chociaż sklonowane konie mają te same geny, co dawcy, sportowe zdolności koni nadal muszą być formowane i trenowane, aby osiągnąć wyższy poziom. Statystyki pokazują, że Chiny miały średnią liczbę importowanych koni w wysokości 2500 rocznie przed 2020 rokiem. Złożony koszt importu konia, w tym handlu końmi, wysyłki, inspekcji i kwarantanny, jest bardzo wysoki. stwierdziła dyrektor wykonawcza Sheerwood, Luan Shu