Sklonuj sobie przyjaciela

Przyzwyczaiłeś się do swojego psiego przyjaciela? Nie możesz się pogodzić z tym, że psy żyją krócej, niż ludzie? Kalifornijska firma BioArts International znalazła wyjście z tej sytuacji.

         

          Firma ogłosiła niedawno rozpoczęcie programu Best Friends Again, a także, że na aukcji internetowej będzie można kupić operację klonowania swojego czworonoga. Cena takiego przedsięwzięcia – od 100 do 180 tys. dolarów.  Sklonowany pies być może nie będzie miał charakteru swojego poprzednika, lecz z pewnością będzie wyglądał kropla w kroplę tak, jak nasz wierny stary, lub nieżyjący już pupil.

         

          Kim są twórcy kontrowersyjnego programu? Szefem BioArts jest Lou Hawthorne, były dyrektor firmy Genetic Savings & Clone, która dokonała rewolucji w klonowaniu kotów, lecz została zamknięta ze względu na brak zainteresowania wśród klientów. Ta porażka nie zniechęciła Hawthorne’a, który postanowił  spróbować szczęścia w klonowaniu psów. Na początek wystartował on z projektem „Missyplicity ”, mającym na celu sklonowanie swojego ulubionego psa, Missy. Po wielu latach prób dokonał tego koreański naukowiec Woo Suk Hwang, jeden z najbardziej kontrowersyjnych naukowców na świecie, któremu już w 2005 po raz pierwszy udało się sklonować psa.

          5 grudnia 2007 roku narodziło się nowe wcielenie Missy –  Mira. Według firmy BioArts niezależna analiza genetyczna przeprowadzona przez naukowców na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis wykazała, że Mira jest dokładną kopią Missy. Mira została pierwszym klonem psa, stworzonym według kodu genetycznego zwierzęcia domowego, a nie laboratoryjnego. 15 i 19 lutego 2008 pojawiły się kolejne kopie psa – Chingu i Sarang. Firma BioArts zaświadcza na swojej stronie, że wszystkie klony Missy są do siebie uderzająco podobne, a także  cechują się taką samą wspaniale miękką sierścią, jaką posiadała ich poprzedniczka. Naukowcy z uśmiechem podkreślają również, że troje szczeniąt zajada brokuły z wielkim apetytem – Missy wprost uwielbiała to warzywo.

           Mira mieszka obecnie w domu  Hawthorne’a, a Chingu i Sarang – u jego krewnego. Firma BioArts ma nadzieję, że tym razem osiągnie sukces, mając w swoim składzie takie wybitne osobistości naukowe w branży klonowania, jak wspomniany Woo Suk Hwang. BioArts otrzymała już licencję na stosowanie techniki transplantacji komórki somatycznej (Somatic Cell Nuclear Transfer), opracowanej przez naukowców z instytutu Rosplina w celu klonowania psów, kotów i gatunków zwierząt, którym zagraża wyginięcie. JSL

www.bestfriendsagain.com