Odkryjemy sekret ich wyjątkowości? Skrzypce Stradivarius pod lupą naukowców

Skrzypce Stradivarius są znane i cenione na całym świecie za czystość muzyki na poziomie, którego nie sposób odtworzyć we współczesnych instrumentach. Naukowcy odkryli wskazówki dotyczące tego, czym skrzypce zostały pokryte – to może być sekret ich wyjątkowości.
Nie wszystkie skrzypce brzmią tak samo – te wykonane przez rodzinę Stradivari są wyjątkowe /Fot. Pixabay

Nie wszystkie skrzypce brzmią tak samo – te wykonane przez rodzinę Stradivari są wyjątkowe /Fot. Pixabay

Stradivarius to ogólna nazwa skrzypiec, altówek, wiolonczel i innych instrumentów smyczkowych zbudowanych przez członków włoskiej rodziny Stradivari, głównie Antonio Stradivariego w XVII i XVIII w. Są powszechnie uważane za najdoskonalszych instrumentów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały, dlatego kolekcjonerzy potrafią zapłacić za nie zawrotne sumy.

Czytaj też: Jak muzyka wpływa na funkcjonowanie mózgu?

Zespół uczonych z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (ACS) wykonał badania skrzypiec Stradivariego i ujawnił tajemniczą warstwę bazującą na białku między drewnem a lakierem. Czym ona jest?

Ujawnić sekrety Stradivariego

Już wcześniejsze badania sugerowały, że niektóre instrumenty strunowe wykonane przez rodzinę Stradivari mają ukrytą powłokę pod błyszczącym lakierem. Jej zadaniem było wypełnienie i wygładzenie drewna, co miało wpłynąć na jego rezonans oraz wytwarzany dźwięk. To może być sekret wyjątkowości instrumentów Stradivariego.

Dr Lisa Vaccari i prof. Marco Malagodi postanowili znaleźć technikę, która pozwoliłaby określić skład warstwy pomiędzy drewnem a lakierem dwóch cennych skrzypiec – San Lorenzo 1718 i Toscano 1690.

Skrzypce przebadane przez naukowców /Fot. ACS

Używając techniki wcześniej stosowanej na zabytkowych skrzypcach – spektromikroskopii fourierowskiej – naukowcy wykazali, że obie próbki miały warstwę pośrednią. Nie udało się jednak odróżnić jej składu. Wówczas do analizy próbek wykorzystano skaningową mikroskopię bliskiego pola w podczerwieni (IR s-SNOM).

Czytaj też: Muzyka może leczyć ból. Pod pewnymi warunkami

Aparat IR s-SNOM zawiera mikroskop, który zbiera obrazy o szerokości dziesiątków nanometrów i mierzy światło podczerwone rozproszone od warstwy powłoki i drewna, aby zebrać informacje o ich składzie chemicznym. Wyniki nowej metody wykazały, że warstwa pomiędzy drewnem a lakierem obu instrumentów zawierała związki białkowe. Nie udało się uzyskać więcej szczegółów, ale już to jest ważnym krokiem w zrozumieniu wyjątkowości skrzypiec Stradivariego, które są częścią naszego dziedzictwa kulturowego.