Skurcze powiek: czy powinny nas martwić i czy można coś z tym zrobić?

Wielu z nas boryka się z tym codziennie: siadamy w pracy przed komputerem, kawa już gotowa, albo po pracy relaks przed telewizorem i wtedy się zaczyna. Denerwujący ruch powiek, na który nic nie da się poradzić. Niestety, winni jesteśmy sobie sami.
Skurcze powiek: czy powinny nas martwić i czy można coś z tym zrobić?

Kładziemy się spać z nadzieją, że denerwujący stan minie, ale niestety nic nie pomaga. Shameema Sikder z uczelni Johns Hopkins University School of Medicine wyjaśnia to w prosty sposób:

– To wszystkie rzeczy, przed którymi przestrzegała mama gdy dorastaliśmy: brak snu, gapienie się w ekrany, suche oczy, odwodnienie, stres i kofeina – wymienia. 

Spędzamy coraz więcej godzin przed ekranami: małymi i dużymi. W pracy komputer, w domu telewizor, a między nimi telefon. Badania pokazują, że coraz więcej Amerykanów (choć naszym zdaniem tyczy się to i innych społeczeństw krajów wysoko uprzemysłowionych, a więc i Polski) ma problemy ze snem, śpi za mało lub cierpi na zaburzenia snu. 

Czytanie z ekranu to duży wysiłek dla mięśni oka. Poza tym wieczorne pojedynki na komentarze na Facebooku lub Twitterze to dla oczu prawdziwa gehenna. 

Dlaczego cebula wyciska łzy z oczu? —>

Samo zjawisko skurczu powieki wciąż pozostaje nie do końca wyjaśnione. Udało się naukowcom zlokalizować mięsień, który podlega temu procesowi: to jeden z odpowiedzialnych za zamykanie i otwieranie powiek. W części przypadków zjawisko jest widoczne dla innych. Jak sobie zatem z tym poradzić?

Sikder rekomenduje do 20 minut odwracać wzrok od ekranu albo zamykać oczy. To pomoże je nawilżyć, a jeśli nie wystarczy, skorzystajcie z kropli do oczu. W najbardziej skrajnych przypadkach pacjenci miewają wstrzykiwany botoks do powieki. Powoduje to odcięcie połączeń między nerwami i mięśniami, a to przekłada się na ustanie skurczy. 

Jakie choroby można wyczytać z oczu? Sprawdź! —>

Rudrani Banik z uczelni medycznej Mount Sinai School of Medicine studiowała przypadki tego typu skurczy u 15 pacjentów na przestrzeni kilku lat. Żaden z pacjentów Banik nie cierpiał na schorzenia neurologiczne. Jednak w bardzo rzadkich przypadkach częste skurcze powiek mogą wskazywać na tego typu problemu, na przykład chorobę pnia mózgu . Jeśli występują regularnie warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość i rytm, oraz to w jakich okolicznościach się pojawiają. Jeśli towarzyszy im ból oraz inne mięśnie twarzy zaczynają także niekontrolowanie się kurczyć i rozkurczać – trzeba skontaktować się z lekarzem. 

Codzienna profilaktyka oczu to przede wszystkim dbanie o jakość snu, ograniczenie kawy i alkoholu, wprowadzenie przerw do pracy przed ekranami. Jeśli przeczytaliście ten tekst za jednym zamachem – to właśnie popełniliście błąd. Dajcie odpocząć oczom. 

Źródło: Science Alert