Nowy dron na Ukrainie! SkyKnight to bardzo groźne urządzenie

Najnowszy bezzałogowy statek powietrzny (UAV) stworzony przez Ukrainę jest pozornie podobny do komercyjnych dronów, ale został zmodyfikowany na potrzeby wojny. Mimo swoich rozmiarów, może zrzucać bomby.
Nowy dron na Ukrainie! SkyKnight to bardzo groźne urządzenie

Przez 18 miesięcy rosyjska inwazja na Ukrainę toczyła się głównie z ziemi. Żadnemu z zaangażowanych państw nie udało się ustanowić przewagi w powietrzu, ale wkrótce może się to zmienić. Drony są przyszłością pola bitwy, a to, co dzieje się u naszych sąsiadów pokazuje, jak wiele można zyskać i stracić, dysponując odpowiedną flotą.

Czytaj też: Drony jak uśpieni agenci. Rosja zaczyna nieczystą grę

Niedawno Ministerstwo Obrony Ukrainy ogłosiło wprowadzenie na rynek nowego, małego, uzbrojonego UAV do celów wojskowych. SkyKnight może wyglądać jak komercyjny dron, ale jego możliwości są naprawdę spore.

Nowy dron wojskowy stworzony dla ukraińskiej armii

Ukraina nie ujawnia wszystkich szczegółów, ale z udostępnionych informacji wynika, że SkyKnight ma cztery ramiona (każde z dwoma wirnikami), pakiet czujników i kamerę (o nieznanych parametrach). Dron ma także akumulator zainstalowany w tylnej części i może przenosić amunicję zamontowaną w spodniej części. Maksymalny ładunek, który SkyKnight może zabrać ze sobą, to ok. 5,5 kg, co wydaje się dużą wartością jak dla tak małego drona. Z tego względu eksperci wnioskują, że ten UAV może przenosić bomby.

Dron SkyKnight

Samuel Bendett, analityk w Center for Naval Analysis, mówi:

Może to być wykorzystane przeciwko stacjonarnym i ruchomym celom – wszystkim: od czołgów, pojazdów opancerzonych, artylerii i innych systemów, po jednostki piechoty w ruchu i w okopach, a także przeciwko każdemu celowi zidentyfikowanemu jako rosyjski cel wojskowy. Ten ładunek może być skuteczny i niszczycielski przeciwko jednostkom piechoty, o czym świadczą liczne filmy wideo z podobnych ataków quadkopterów.

Przeznaczenie nowego drona nie zostało określone, ale przypuszczalnie będzie on używany do bombardowania okopów, podobnie jak wiele innych jednostek uzbrojonych w materiały wybuchowe. W rzeczywistości, przed inwazją na Ukrainę, drony były wykorzystywane do tego celu w regionie Donbasu od ok. 2018 r. Podczas gdy drony były szeroko wykorzystywane w poprzednich wojnach, skala ich użycia w konflikcie na Ukrainie jest bezprecedensowa.

Ulrike Franke, starszy specjalista ds. polityki w Europejskiej Radzie Spraw Zagranicznych, wyjaśnia:

Nigdy wcześniej tak wiele dronów nie było wykorzystywanych w konfrontacji wojskowej. Wiele, a być może większość dronów używanych przez siły ukraińskie zostało pierwotnie zaprojektowanych do celów komercyjnych lub dla hobbystów.

SkyKnight to UAV zbudowany specjalnie dla ukraińskiego wojska. Został on stworzony z myślą o łatwości montażu, a nie estetyce. Produkcja dronów na miejscu ma znaczenie, gdyż firma DJI zakazała sprzedaży swoich dronów do Ukrainy i Rosji.