Nie tylko samoloty zanieczyszczają! Ślady statków cargo robią z klimatem coś dziwnego

Spoglądając w niebo, dostrzeżemy niemal w każdym miejscu na niebie smugi, jakie pozostawiają po sobie samoloty. Okazuje się, że nie tylko ten środek transportu pozostawia po ślad w atmosferze – olbrzymie statki transportowe również emitują ogromne ilości zanieczyszczeń, po których można je trakować. Amerykańscy uczeni przy pomocy sztucznej inteligencji stworzyli mapę pokazującą ślady statków i miejsca na świecie, gdzie najwięcej trującej siarki trafia do atmosfery.
Nie tylko samoloty zanieczyszczają! Ślady statków cargo robią z klimatem coś dziwnego

Statki cargo emitują do atmosfery duże ilości związków siarki pochodzących ze spalania paliwa. Najnowsze rozporządzenie Międzynarodowej Organizacji Morskiej z 2020 roku każde redukować firmom żeglugowym liczbę statków korzystających z konwencjonalnego paliwa, przechodząc na bardziej ekologiczne i zrównoważone.

Proces ten póki co zachodzi niezwykle powoli – pozwoliło to amerykańskim naukowcom zbadać ślady statków oraz miejsca, gdzie najbardziej zanieczyszczają one atmosferę.

Czytaj też: Nad Oceanem Atlantyckim pojawiła się tajemnicza poświata. Uwiecznił ją jeden z pilotów

Z emisją związków siarki wiąże się pewien klimatyczny paradoks – chociaż sama siarka wpływa negatywnie na jakość wdychanego prze nas powietrza, to również emitowana do atmosfery zwiększa liczbę jąder kondensacji pary wodnej, dzięki czemu powstaje więcej chmur, w dodatku o jaśniejszej barwie. Rosnący z tym wskaźnik odbicia światła (albedo) sprawia, że mniej promieni słonecznych pada na daną powierzchnię, ochładzając miejscowy klimat.

Mapy prezentują trasy statków na podstawie emitowanych zanieczyszczeń / źródło: Yuan T. et all, 2022. / licencja Creative Commons 4.0

Ślady statków na wyjątkowej mapie

Mapy śladów statków powstały przy pomocy sztucznej inteligencji. Przez system „przepuszczono” dane satelitarne ukazujące atmosferyczne smugi nad powierzchniami oceanów – AI na podstawie tysięcy zdjęć nauczyła się odróżniać ślady statków.

Ponadto odkryła ona pewien podstęp firm żeglugowych – w obszarach, gdzie nie statki nie będą kontrolowane pod względem zużywanego paliwa, spalane jest standardowe paliwo z siarką. Sztuczna inteligencja wykazała, gdzie statki pływają zgodnie z obowiązującym prawem, a gdzie je łamią.

Czytaj też: Naukowcy zeszli do jaskiń wulkanicznych. Znaleźli tysiące nieznanych gatunków bakterii

Jak mówi Tianle Yuan, klimatolog z NASA i pracownik naukowy University of Maryland w tej sprawie:

Nasz model może pomóc w sprawdzeniu, czy statek używa czystego paliwa, czy nie, ponieważ możemy pośrednio obserwować, ile zanieczyszczeń emituje do atmosfery.

Obserwacja śladów statków jest czymś zupełnie pomijanym w dzisiejszych badaniach naukowych nad zmianami klimatu. Badania amerykańskich uczonych uzupełniają wiedzę na ich temat, w dodatku z pomocą sztucznej inteligencji.

Więcej:siarkastatki