Ślady sprzed 90 000 lat wprawiły naukowców w osłupienie. Pozostawiła je ogromna postać

Na terenie Maroka znaleziono ślady stóp, których datowanie wskazuje na okres sprzed 90 000 lat. Szczególnie zadziwiający wydaje się szacowany wzrost jednej z osób, która pozostawiła po sobie te odciski.
Ślady sprzed 90 000 lat wprawiły naukowców w osłupienie. Pozostawiła je ogromna postać

Powszechny dostęp do żywności czy odpowiednia suplementacja to jedne z kluczowych czynników wpływających na zwiększenie przeciętnego wzrostu ludzi. Z tego względu osoba mająca 190 centymetrów, choć obecnie niespecjalnie rzucałaby się w oczy (wciąż plasując się ponad globalną średnią), w przeszłości mogłaby zostać uznana za istnego giganta. Na takie miano z pewnością zasłużył domniemany osobnik z terenów dzisiejszego Maroka.

Czytaj też: Egipska komnata węży skrywa wiele tajemnic. Poznali je uczestnicy zeszłorocznej ekspedycji

Odkrycie jest naprawdę istotne, gdyż mowa o najstarszych ludzkich odciskach znalezionych kiedykolwiek w Afryce Północnej i południowym regionie Morza Śródziemnego. Przy szacowanym wieku wynoszącym około 90 000 lat, marokańskie ślady stóp należą do grona najstarszych kiedykolwiek przypisywanych przedstawicielom gatunku Homo sapiens

O kulisach tych niezwykłych badań możemy przeczytać na łamach Scientific Reports. Autorami publikacji są przedstawiciele międzynarodowego zespołu działającego w okolicach miasta Larache położonego na północno-zachodnim wybrzeżu Maroka. Co ciekawe, w górzystym regionie Jebel Irhoud znaleziono kiedyś skamieniałe szczątki ludzkie, ale tego samego nie udało się dokonać w Larache położonym około 250 kilometrów na północ od Jebel Irhoud. 

Ślady stóp znalezione na terenie Maroka mają około 90 000 lat. Zostawiła je grupa składająca się z co najmniej pięciu osób

Podczas poszukiwań prowadzonych na wybrzeżu Maroka członkowie zespołu badawczego zlokalizowali 85 odcisków stóp rozsianych na terenie o powierzchni około 2800 metrów kwadratowych. Analizując ich kształt i rozmiar, naukowcy uznali, iż mają do czynienia z wyjątkowymi pamiątkami po naszych odległych przodkach. Najprawdopodobniej chodziło o grupę pięciu osób.

Tak przynajmniej szacują autorzy, którzy zgromadzili dowody wskazujące na obecność śladów pozostawionych przez małe dziecko i nieco starsze, a także nastolatka bądź niskiego wzrostu dorosłą osobę, dorosłego średniego wzrostu oraz bardzo wysokiego dorosłego. Ten ostatni mógł mieć około 190 centymetrów wzrostu, co w czasach prehistorycznych z pewnością robiło wrażenie.

Czytaj też: Zaskakujące powiązania, które sięgały przez pół Europy. Wykopaliska zdradziły sekrety naszych przodków

Pojawia się pytanie: jakim sposobem naukowcy byli w stanie ocenić wiek znalezionych odcisków? Pomogła im w tym technika znana jako datowanie optycznie stymulowaną luminescencją. Najprościej można ją opisać jako określanie, kiedy po raz ostatni ziarnko piasku było wystawione na działanie światła słonecznego. Dzięki temu autorzy analiz mogą wyjaśnić kwestie związane z wiekiem danego śladu. Ostatecznie stwierdzili, że mają do czynienia z odciskami liczącymi około 90 300 lat. Margines błędu to 7600 lat, dlatego możemy bezpiecznie założyć, że mowa o śladach stóp liczących od 80 000 do 100 000 lat. Jeśli chodzi o inne tego typu rekordowe znaleziska, to warto przypomnieć o odciskach ludzkich stóp odkrytych na Półwyspie Arabskim i mających około 120 000 lat oraz śladach z Republiki Południowej Afryki, które mogą mieć nawet 153 000 lat.