Ślina przyspiesza gojenie się ran

Doświadczenia holenderskich dentystów dowiodły, że ślina ludzka silnie przyspiesza gojenie ran. Naukowcy skupieni wokół Menno Oudhoff z Uniwersyteckiej Kliniki Dentystycznej w Amsterdamie zauważyli, że komórki nabłona wewnętrznej strony policzka goiły się szybciej, jeżeli zostały pokryte substancją zawierającą w swoim składzie ślinę.

          Zespół holenderskich naukowców chciał zbadać, dlaczego rany w komórkach nabłonka wewnętrznej strony policzka goją się szybciej, niż podobne rany w skórze, założył więc hodowlę komórek nabłonka. Gdy tylko komórki szczelnie pokryły dno naczynia, naukowcy zrobili w nich dziurę i obserwowali, jak szybko ulegnie ona zabliźnieniu. Nastąpiło to niespodziewanie szybko, gdy odżywka zawierała ślinę.

          Aby znaleźć składową śliny, odpowiedzialną za tak szybkie gojenie się ran, naukowcy rozłożyli ślinę na czynniki pierwsze. Po sprawdzeniu każdego składnika na jego zdolność do przyspieszania zabliźniania się ran okazało się, że to właśnie niewielkie cząsteczki białka zwanego histatyną posiadają silne właściwości gojące. Do tej pory uważano, że te związki chemiczne są substancjami odpornościowymi, gdyż mają one działanie przeciwgrzybiczne.

          Już jakiś czas temu japońscy badacze informowali, że histatyna zwiększa wzrost komórek tkanki łącznej dziąsła i dlatego może być stosowana w leczeniu parodontozy. Nowe wyniki badań stworzyły wiele nowych możliwości stosowania śliny w leczeniu. Odkrycie może być nadzieją dla ludzi cierpiących z powodu rozległych oparzeń, oraz posiadających trudno gojące się i przewlekłe rany, jakie występują często u pacjentów chorych na cukrzycę.  JSL

www.acta.nl