Popularny słodzik uszkadza pamięć. Nie zapomnij odstawić go na dobre

Aspartam to najpopularniejszy słodzik na świecie, który znowu trafił na pierwsze strony gazet z powodu szkodliwego wpływu na organizm człowieka. Nowe badania wskazują, że jego spożywanie – nawet w niewielkich ilościach – ma negatywny wpływ na uczenie się i pamięć.
Aspartam to słodzik obecny w wielu napojach gazowanych /Fot. Unsplash

Aspartam to słodzik obecny w wielu napojach gazowanych /Fot. Unsplash

O aspartamie było już kilka razy głośno. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) istnieje związek między spożywaniem tego słodzika a zwiększonym ryzykiem chorób metabolicznych, chorób układu krążenia i nowotworów, ale nie zakazano jego stosowania. Do tej pory jednak nie uwzględniano potencjalnego wpływu aspartamu na zdolności poznawcze.

Czytaj też: Popularny słodzik może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Powinieneś go unikać

Zespół naukowcówy z Florida State University (FSU) College of Medicine pod kierunkiem prof. Pradeepa Bhide’a odkrył, że samce myszy spożywające aspartam na znacznie niższych poziomach niż uznane za bezpieczne przez FDA przekazały swojemu potomstwu deficyty w zakresie uczenia się przestrzennego i pamięci. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.

Ten słodzik oznacza same problemy – kolejne na horyzoncie

Nowe badania są kontynuacją prac Bhide Lab opublikowanych w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences w grudniu 2022 r., które powiązały spożycie aspartamu z stanami lękowymi u myszy, a ich skutki sięgały aż do dwóch pokoleń. Teraz naukowcy wyciągnęli dodatkowe wnioski i nie są one optymistyczne dla osób spożywających duże ilości aspartamu.

Czytaj też: Legendarna piosenka Queen i cukrzyca. Właśnie je ze sobą powiązano

Podczas trwającego 16 tygodni eksperymentu, myszy podzielono na trzy grupy: kontrolę, która piła tylko wodę; grupę spożywającą 7 proc. maksymalnego spożycia aspartamu zalecanego przez FDA (ok. 79 gramów) i grupę, której aplikowano 15 proc. aspartamu (136 gramów). Są to te same stężenia aspartamu, które prof. Pradeep Bhide zastosował w poprzednich badaniach nad stanami lękowymi.

Wszystkie zwierzęta testowano w odstępach 4, 8 i 12 tygodni w tzw. labiryncie Y i po 12 tygodniach w labiryncie Barnesa, stosowanych do badania pamięci przestrzennej. W tym drugim przypadku myszy uczą się znajdować “bezpieczną” skrzynkę spośród 40 możliwych opcji rozmieszczonych na okrągłej arenie. Gryzonie z grupy kontrolnej niezawierającej aspartamu szybko znalazły “sejf”, ale te, którym podawano aspartam, potrzebowały znacznie więcej czasu, aby nauczyć się tego zadania. W końcu im się to udało.

Aspartam to najpopularniejszy słodzik na świecie /Fot. EFSA

Prof. Pradeep Bhide z FSU mówi:

Kompensacja deficytów w uczeniu się i pamięci jest znacząca. Zwierzęta mogą funkcjonować, ale potrzebują więcej czasu lub mogą potrzebować dodatkowej pomocy.

Naukowcy mają nadzieję przyjrzeć się zmianom epigenetycznym w plemnikach wywołanym aspartamem. Co ciekawe, deficyty uczenia się i pamięci nie zostały przekazane drugiemu pokoleniu myszy.

Czytaj też: Ten słodzik znamy z wielu napojów. WHO ostrzega: jest najpewniej rakotwórczy

Aspartam został po raz pierwszy dopuszczony do stosowania w słodzikach stołowych w 1981 r., dietetycznych napojach gazowanych w 1983 r. i w innych produktach w 1996 r. Obecnie jest stosowany w ponad 6000 produktów na całym świecie, w tym w pastach do zębów i witaminach do żucia. W lipcu dział WHO zajmujący się badaniami nad nowotworami oficjalnie uznał aspartam za substancję potencjalnie rakotwórczą dla ludzi, ale decyzja ta została zakwestionowana przez FDA.