Popularny słodzik może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Powinieneś go unikać

Popularny słodzik, znany jako sukraloza, może wykazywać działanie genotoksyczne, czyli uszkadza DNA. Odkrycie to rodzi pytania o to, w jaki sposób substancja ta może przyczyniać się do problemów zdrowotnych i w jakich okolicznościach powinniśmy jej definitywnie unikać.
Cukier – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Cukier – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Sukraloza to pochodna sacharozy, w której trzy grupy hydroksylowe są podstawione atomami chloru. Jest powszechnie stosowana jako słodzik niedostarczający do organizmu kalorii. Jest tym samym ok. 600 razy słodsza od zwykłego cukru i bardziej uniwersalna od innego słodzika – aspartamu. Sukralozę można stosować w wyrobach piekarniczych i kwaśnych napojach – pod wieloma względami jest podobna do roślinnej stewii.

Czytaj też: Cukier ma na nas fatalny wpływ. Wyniki nowych badań dają do myślenia

Naukowcy z North Carolina State University wykazali, że po spożyciu sukralozy w jelitach wytwarzanych jest kilka związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Jednym z nich jest octan 6-sukralozy, który wykazuje działanie genotoksyczne. Szczegóły opisano w czasopiśmie Journal of Toxicology and Environmental Health, Part B.

Prof. Susan Schiffman z North Carolina State University mówi:

Nasza nowa praca wykazała, że octan 6-sukralozy jest genotoksyczny. Odkryliśmy również, że śladowe ilości octanu 6-sukralozy można znaleźć w gotowej sukralozie, nawet przed jej spożyciem i metabolizmem.

Sukraloza to słodzik, którego powinieneś unikać

Próg zagrożenia toksykologicznego dla wszystkich substancji genotoksycznych ustalonych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wynosi 0,15 mikrograma na osobę dziennie. Nowe badania sugerują, że śladowe ilości octanu 6-sukralozy w pojedynczym napoju słodzonym sukralozą przekraczają ten próg. I to nawet po uwzględnieniu substancji produkowanej w postaci metabolitów.

Uczeni przeprowadzili serię eksperymentów in vitro, w których wystawili ludzkie komórki krwi na działanie octanu 6-sukralozy i monitorowali je pod kątem markerów genotoksyczności. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – substancja ta skutecznie niszczy DNA w komórkach.

Czytaj też: Cukier powoduje raka tak jak papierosy? Projekt 259 ujawniony po latach

W innych badaniach sprawdzono toksyczność octanu 6-sukralozy na ludzkie komórki jelitowe. Także tutaj nie ma dobrych wiadomości.

Prof. Susan Schiffman dodaje:

Kiedy wystawiliśmy nabłonek jelitowy na działanie sukralozy i octanu 6-sukralozy, odkryliśmy, że w obu przypadkach dochodzi do “nieszczelności jelit”. Zasadniczo polega to na tym, że ściana jelita jest bardziej przepuszczalna, co jest problemem w tej części ciała. Nieszczelne jelita oznaczają, że rzeczy, które normalnie byłyby wypłukiwane z organizmu wraz z kałem, wyciekają do krwiobiegu.

Nowo przeprowadzone badania budzą wiele obaw dotyczących potencjalnych skutków zdrowotnych związanych z sukralozą i jej metabolitami. Konieczne jest ponowne przyjrzenie się statusowi tych substancji, bo mogą one naprawdę okazać się dla nas toksyczne. Póki kwestia ta nie zostanie jednoznacznie zbadana, zalecamy unikania produktów zawierających sukralozę.