Słoneczne parkingi dla rowerów

Firma Sanyo Electric otworzyła w Tokio dwa parkingi dla rowerów elektrycznych z serii eneloop bike. Ostatnie wersje tych rowerów zostały zaprezentowane dosłownie kilka dni temu. Na innowacyjnych parkingach można naładować rowerowe akumulatory energią słoneczną.

W centrum parkingów o nazwie Solar Parking Lot znajduje się wiata przykryta bateriami słonecznymi. o powierzchni około 46 m2, i mocy – 7,56 kW. Według Japończyków system ten dostarcza wystarczającej ilości energii również w mało słoneczne dni, a w celu korekcji nierównomiernej produkcji prądu na parkingu zainstalowane zostały dodatkowe moduły z bateriami litowo-jonowymi. To właśnie za sprawą tych modułów wyposażony w energooszczędne diody LED parking jest oświetlany nocą.

Według japońskich inżynierów energia generowana przez baterie słoneczne (ponad 7 MWh rocznie na każdym parkingu) wystarcza z powodzeniem do całodobowego ładowania rowerów elektrycznych. Dzięki temu właściciele elektrycznych rowerów nie muszą korzystać z sieci elektrycznej miasta. W razie potrzeby na parkingu zainstalowano również gniazdka dla awaryjnego ładowania zewnętrznych urządzeń elektrycznych.

Parkingi zostały częścią systemu parkingów rowerowych, eksploatowanych przez władze okręgu Setagaya, które wypożyczają różnego rodzaju rowery. Trzy takie parkingi znajdują się w pobliżu stacji kolejowych. Dwa z nich zostały dodatkowo wyposażone w system40 rowerów Sanyo eneloop CY-SPA226, a trzeci – w 20 rowerów tego typu.

Solar Parking Lot to najnowszy przykład technologii Smart Energy Systems, rozwijanej przez Sanyo w charakterze wyposażenia zakładów produkcyjnych, szkół i sklepów. System jest kombinacją generowania energii za sprawą paneli słonecznych, gromadzenia energii przez baterie litowo-jonowe oraz jej oszczędnej ekspluatacji przez systemy dystrybucji dla użytkowników. Słoneczne parkingi rowerowe zostały oficjalnie otwarte 16 marca. Jest to część inicjatywy Sanyo związanej z szeroko zakrojoną promocją zielonych źródeł energii. jsl

źródło: sanyo.com

Więcej:News