Słoneczny dziesięciobój

Niedawno zakończył się konkurs na budowę najbardziej ekologicznego domu, przeprowadzony pod nazwą Solar Decathlon.

Zwycięską drużyną została drużyna z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt (Technische Universität Darmstadt). Niemiecka drużyna zaprezentowała projekt domu w kształcie sześcianu, zbudowanego z paneli słonecznych. Kształt ten został wybrany w celu zapewnienia maksymalnej powierzchni dostępnej dla paneli słonecznych. Panele te praktycznie w całości pokrywają budowlę – zostały one zainstalowane nie tylko na dachu, lecz również na ścianach bocznych. Nawet żaluzje zamontowane na oknach są panelami fotoelektrycznymi.

Moc układu fotoelektrycznego tego niewielkiego domku, nazwanego surPLUShome, wynosi 11,1 kW. W jego skład wchodzi 40 paneli z krzemu monokrystalicznego na dachu i około 250 paneli opartych na stopie CIGS (Copper, Indium, Gallium, Selenide, tzn. stop miedzi, indu, galu oraz selenu) – na ścianach. surPLUShome składa się z jednego pomieszczenia wielofunkcyjnego, łączącego w sobie funkcje kuchni, łazienki i innych pomieszczeń. W centrum konstrukcji projektanci umieścili schody prowadzące na antresolę, na której znajduje się pokój dzienny i sypialnia. W celu regulacji temperatury fasada domu pokryta została panelami z materiałów PCM (Phase-Change Material), zmieniających stan skupienia, dzięki czemu pochłaniają lub emitują ciepło. Jest to parafina w ścianach i hydraty soli w sufitach.

Za drużyną niemiecką w dziesięcioboju uplasowała się drużyna University of Illinois ze swoim projektem Gable Home. Jury przypadło do gustu zwłaszcza to, że w trackie trwania konkursu na oczach widzów w domu nie tylko nieprzerwanie funkcjonowała lodówka i zamrażarka, lecz także dziesięć razy została wyprana i wysuszona bielizna oraz pięć razy umyto naczynia – a wszystkie te procesy zasilała wyłącznie energia słoneczna. Gable Home zwyciężył również w nominacji „shower tests” – w ciągu 10 minut dom ten „nagrzał” 60 litrów wody.

Trzecie miejsce zdobyła drużyna z Santa Clara University za swój Refract House. Dom ten zwyciężył w nominacjach „architektura” i „komunikacja”.

Solar Decathlon 2009 odwiedziło ponad 100 tys. osób. Kolejna edycja konkursu odbędzie się jesienią 2011 roku. Słoneczny dziesięciobój organizowany jest co dwa lata przez amerykańskie ministerstwo energetyki. Więcej zdjęć – na stronie solardecathlon.org

JSL

źródło: solardecathlon.org