Smartfon od Google

Na rynku pojawił się pierwszy komunikator na bazie nowego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych Google Android – smartfon T-mobile G1. Według jego twórców T-mobile G1 został wyposażony w prawdziwie innowacyjne rozwiązania techniczne.

          Komunikator został opracowany przez firmę HTC, a sprzedawany jest przez operatora sieci komórkowej T-Mobile USA, w którego sieci działa smartfon. Obsługująca nowy aparat komórkowy platforma Android została opracowana przez Google wraz z konsorcjum Open Handset, liczącym ponad 30 firm, m.in. Telefonica, Motorola czy Intel.  

          3,2-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 320 x 480 pikseli, wbudowany odbiornik GPS i mapy, cyfrowy kompas i czujnik ruchu to tylko kilka przykładowych funkcji nowego komunikatora. Smartfon posiada ekran dotykowy, poprzez który jednym ruchem palca użytkownik wydaje wszystkie polecenia. Innym sposobem obsługiwania urządzenia jest wbudowany trackball. Otwierana klawiatura z układem liter QWERTY umożliwia szybkie wprowadzanie tekstu. Telefon został wyposażony ponadto w port mini USB 2.0, kartę pamięci microSD o pojemności 1 GB i kamerę o rozdzielczości 3,2 megapikseli. Smartfon obsługuje sieci 3G, posiada również bezprzewodowe kanały łączności Wi-Fi i Bluetooth. Najbardziej zaskakującą innowacją jest jednak oprogramowanie.

          Jednym dotykiem palca w ważącym 158 gramów smartfonie otworzyć można różne serwisy: Gmail, YouTube, Google Maps (obraz satelitarny + tzw. Street Viev – panoramiczny widok ulic), Google Calendar i Google Talk oraz wyszukiwarkę kontekstową. Oprogramowanie umożliwia ładowanie zdjęć, muzyki lub filmów wideo. Dostępny jest również system Android Market, poprzez który użytkownik może kupić i zainstalować różnego typu aplikacje, filmy czy mp3. Położenie katalogów i ikon na wyświetlaczu można zmieniać i organizować według własnych upodobań niczym na ekranie zwykłego PC. Twórcy smartfonu gwarantują, że T-mobile G1jest niezwykle wygodny i prosty w obsłudze.  

          Ograniczona partia innowacyjnych komunikatorów została wystawiona na oficjalnej stronie produktu, a już za niecały miesiąc smartfon pojawi się w sklepach – na razie tylko amerykańskich – za cenę 179 dolarów. W listopadzie br. T-mobile G1 będzie można kupić w Wielkiej Brytanii, a na początku roku 2009 – w pozostałych krajach europejskich. JSL

źródło: www.t-mobileg1.com