Dodajesz ten owoc do smoothie? Następnym razem zastanów się dwa razy

Smoothies to zdrowa i popularna propozycja dla zabieganych osób, które chcą uzupełnić swoją dietę o potrzebne witaminy i minerały. Teraz naukowcy wykazali, że jeden szczególnie popularny owoc nie zawsze powinien być dodawany do naszych koktajli.
Smoothie to prawdziwa bomba witaminowa /Fot. Unsplash

Smoothie to prawdziwa bomba witaminowa /Fot. Unsplash

Zespół uczonych z University of California Davis (UCD) sugeruje, że mieszanie niektórych produktów spożywczych w smoothies może wpływać na to, czy nasz organizm otrzymuje zastrzyk odpowiednich witamin i minerałów. Szczególnie niekorzystnym połączeniem są jagody (a także borówki) z bananami. Nie oznacza to bynajmniej, że nie mają dobrego smaku, ale że taka kombinacja może znosić prozdrowotne właściwości owoców. Szczegóły opisano w czasopiśmie Food and Function.

Smoothie bananowo-jagodowe jest pyszne, ale jest pewien haczyk

Kiedy obierzemy jabłko lub banana, owoce te szybko brązowieją. Dzieje się tak za sprawą oksydazy polifenolowej (PPO), enzymowi, który naturalnie występuje w tych produktach spożywczych. Zmiana koloru następuje, gdy żywność zawierająca PPO jest wystawiona na działanie powietrza lub zostaje przecięta. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy spożywanie świeżo przygotowanych smoothies sporządzonych z różnych owoców zawierających PPO wpływa na ilość flawonoli dostających się do organizmu.

Czytaj też: Owoce giganty. Truskawki są znacznie większe niż 12 lat temu – dlaczego?

Flawonole to związki organiczne, będące podgrupą flawonoidów, które występują naturalnie m.in. w jabłkach, gruszkach, jagodach, jeżynach, winogronach, a wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Poprawiają pamięć, pracę serca, a nawet mogą obniżać ryzyko wystąpienia raka trzustki. Dlatego ważne jest, by jak najwięcej flawonoli ze spożywanych owoców i warzyw trafiało do naszego krwiobiegu.

Banan i jagody to idealne połączenie smakowe – ale w smoothies lepiej z niego zrezygnować /Fot. Unsplash

W kontrolowanym badaniu naukowcy z UCD podawali grupie ośmiu uczestników albo bogaty we flawonole koktajl jagodowy, albo zwykłą kapsułkę flawonolową. Późniejsze badania wykazały wzrost poziomu metabolitów flawonoli we krwi. Kiedy jednak ochotnicy spożywali koktajl bananowo-jagodowy, poziom metabolitów w ich krwi był o 84 proc. niższy niż po dawce “czystych” flawonoli.

Prof. Javier Ottaviani, dyrektor Core Laboratory of Mars Edge i pracownik naukowym UCD, mówi:

Byliśmy naprawdę zaskoczeni, jak szybko dodanie jednego banana zmniejszyło poziom flawonoli w smoothie i poziom flawonoli wchłanianych w organizmie. To podkreśla, jak przygotowanie żywności i jej kombinacje mogą wpływać na wchłanianie składników pokarmowych.

Dietetycy zalecają codzienne spożywanie od 400 do 600 mg flawonoli w celu utrzymania zdrowia kardiometabolicznego. Osoby, które chcą łączyć produkty spożywcze we właściwy sposób dostosowany do maksymalizacji stężenia flawonoli powinny łączyć owoce, takie jak jagody ze składnikami, które mają niską aktywność PPO, czyli ananasami, pomarańczami lub mango.

Czytaj też: Banany w coraz gorszej kondycji. Czy w końcu znikną z supermarketów?

Banany są wspaniałym owocem, które warto spożywać w całości lub w koktajlach. Należy jednak pamiętać, by nie mieszać ich z jagodami, a produktami o wysokiej aktywności PPO (np. burakami).