Soczewki kontaktowe, jakich jeszcze nie było. Wykryją jaskrę i uratują nasz wzrok

Soczewki kontaktowe z wbudowanymi czujnikami, które mierzą ciśnienie wewnątrz oka i przesyłają informacje bezpośrednio do okulisty, mogą całkowicie zmienić sposób walki z wieloma chorobami. Istnieje nadzieja, że pozwolą one na wczesne rozpoznanie jaskry, która nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.
Soczewki kontaktowe – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Soczewki kontaktowe – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Jaskra dotyka ok. 70 mln ludzi na całym świecie, z których połowa nie jest tego świadoma. Choroba występuje, gdy nerw wzrokowy łączący oko z mózgiem ulega uszkodzeniu, zwykle w wyniku gromadzenia się płynu w przedniej części ciała szklistego, powodując zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jaskra jest nazywana “cichym złodziejem wzroku”, bo nieleczona, z biegiem czasu, powoduje nieodwracalne szkody, które prowadzą do utraty wzroku. Niestety, choroba często zostaje wykryta zbyt późno.

Czytaj też: Ten przeszczep do niedawna był niemożliwy. Na własne oczy oglądamy epokowy zwrot w medycynie

Ale wkrótce sytuacja może się diametralnie zmienić dzięki współpracy naukowców z brytyjskiego Northumbria University i tureckiego Boğaziçi University, którzy opracowali innowacyjne soczewki kontaktowe. Są one w stanie wykryć wszelkie wahania ciśnienia wewnątrzgałkowego, a zebrane informacje przekazać bezpośrednio do okulisty. Testy z udziałem ludzi już trwają. Szczegóły opisano w czasopiśmie Contact Lens and Anterior Eye.

Soczewki kontaktowe wykryją początki jaskry

Sercem innowacyjnych soczewek kontaktowych nazwanych GlakoLens jest pasywny elektrycznie czujnik osadzony w powszechnie wykorzystywanym, miękkim polidimetylosiloksanie (PDMS). Dane są przesyłane bezprzewodowo do oceny okulisty. W porównaniu z konwencjonalnymi badaniami ciśnienia wewnątrzgałkowego, pomiary przy użyciu soczewek można przeprowadzać przez dłuższy czas, co może skutkować dokładniejszą diagnozą.

Czytaj też: Soczewki kontaktowe “wyczytają” raka z łez? Przełom dokonuje się na naszych oczach!

Prof. Hamdi Torun z Northumbria University mówi:

Ciśnienie wewnątrzgałkowe może się znacznie zmieniać w ciągu 24 godzin, dlatego ważne jest monitorowanie pacjenta okresowo lub przez cały dzień, aby uzyskać jak najlepszy wgląd w stan jego oczu. Tradycyjne metody pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego wymagają udania się do specjalisty na pojedynczy pomiar dziennie, którego wynik może wprowadzić w błąd.

Gdy u pacjenta zostaną wykryte nieprawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego, musi udać się na cały dzień do szpitala, a podczas pobytu wykonywane są powtarzane pomiary przy użyciu techniki zwanej tonometrią aplanacyjną Goldmanna. Polega ona na znieczuleniu oka specjalnymi kroplami, a następnie dotknięciu gałki ocznej za pomocą małego stożka do pomiaru ciśnienia. Może to powodować oczywisty dyskomfort dla pacjentów i generować dodatkowe koszty dla opieki zdrowotnej.

Soczewki kontaktowe GlakoLens mogą zmienić sposób wykrywania jaskry /Fot. Northumbria University

Prof. Hamdi Torun wyjaśnia:

Zaletą opracowanych przez nas soczewek kontaktowych jest to, że po umieszczeniu ich w oku pacjent może normalnie funkcjonować, podczas gdy pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego są rejestrowane i przesyłane do lekarza w celu analizy po upływie 24-godzinnego okresu badania.

Naukowcy przetestowali soczewki GlakoLens na sześciu zdrowych ochotnikach, których poproszono o wypicie 1,5 l wody i położenie się płasko, aby tymczasowo zwiększyć wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego. Oprócz danych zebranych przez soczewkę noszoną w lewym oku, dla porównania badacze zmierzyli ciśnienie w prawym oku (bez soczewki). Czujniki soczewek kontaktowych reagowały na wypicie wody, a pomiary dla prawego oka były zgodne z pomiarami wykonanymi przez urządzenie.

W lutym 2023 r. naukowcy z South Korea’s Pohang University of Science and Technology (POSTECH) przetestowali soczewkę kontaktową, która monitoruje jaskrę i w razie potrzeby uwalnia do oka lek obniżający ciśnienie wewnątrzgałkowe. Testowali swoje soczewki jedynie na królikach. W maju ubiegłego roku kalifornijski start-up przetestował miLens – pierścień umieszczany w oku, który fizycznie mierzył ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą, i odkrył, że dostarczone odczyty różniły się od standardowych pomiarów.

Czytaj też: Terapia genowa “obudziła” ważne funkcje w mózgu. Czy osoby ze ślepotą barw czeka już kolorowa przyszłość?

Dalsze eksperymenty z udziałem większych grup badawczych pozwolą sprawdzić dokładność i niezawodność czujnika. Naukowcy planują zoptymalizować wygodę noszenia i nieinwazyjność swoich soczewek kontaktowych w przyszłych iteracjach. Naukowcy twierdzą, że ich soczewki mogą nie tylko diagnozować jaskrę, ale także wykrywać inne schorzenia poprzez pomiar poziomu glukozy, kwasu mlekowego i innych cząsteczek obecnych w oku.