Niezwykły sojusz AUKUS zacieśnia więzy. Przeprowadzono pierwsze takie ćwiczenia na świecie

Bardzo ważne ćwiczenia odbyły się na Salisbury Plain w Anglii. USA, Wielka Brytania i Australia w ramach porozumienia AUKUS przetestowały w terenie drony wyposażone w systemy sztucznej inteligencji, które są w stanie nie tylko wykrywać oraz śledzić cele wojskowe, ale także przekwalifikować się w trakcie lotu.
W Anglii przeprowadzono ważne ćwiczenia w ramach sojuszu AUKUS /Fot. Gov.uk

W Anglii przeprowadzono ważne ćwiczenia w ramach sojuszu AUKUS /Fot. Gov.uk

Próba, zorganizowana w kwietniu 2023 r. przez brytyjskie Defence Science and Technology Laboratory (Dstl), była pierwszą na świecie, w której przetestowano drony w locie i wymianę priorytetów misji między krajami AUKUS. Celem nadrzędnym jest wprowadzenie tych technologii do zastosowań wojskowych.

Czytaj też: Tankowce to przeżytek. W Japonii powstaje statek, który będzie woził prąd

Gen. Rob Magowan, zastępca szefa sztabu obrony Wielkiej Brytanii ds. zdolności wojskowych, mówi:

Ta próba demonstruje wojskową przewagę zaawansowanych zdolności AUKUS, ponieważ pracujemy w koalicji, aby identyfikować, śledzić i przeciwdziałać potencjalnym przeciwnikom z większej odległości i z większą szybkością. Personel, naukowcy i inżynierowie z naszych trzech krajów połączyli siły, aby opracować i udostępnić krytyczne informacje w celu usprawnienia procesu podejmowania decyzji przez dowódców.

Czym jest AUKUS?

Trójstronny traktat bezpieczeństwa Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych (AUKUS) został stworzony w 2021 r. jako program poza sojuszem Five Eyes, który pozwoliłby Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii pomóc Australii w nabyciu okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym. Od tego czasu możliwości sojuszu znacznie się zwiększyły. Wynika z faktu, że okrętów podwodnych nie można kupić ot tak, a rząd Australii chce, aby łodzie były montowane w kraju. Oznacza to rozwój całej infrastruktury stoczni, doków, obiektów pomocniczych, linii tankowania, przetargów i innych instalacji. Oznacza to również zacieśnienie więzi między US Navy, Królewską Marynarką Wojenną i Królewską Australijską Marynarką Wojenną.

Jest to największy program transferu technologii od czasów II wojny światowej. Obejmuje on nie tylko technologie reaktorów i powiązane systemy okrętów podwodnych, ale także wspólne prace nad zaawansowanymi mechanizmami cybernetycznymi, sztuczną inteligencję i technologią autonomii, technologiami kwantowymi, bronią hipersoniczną i przeciwhipersoniczną czy systemami wojny elektronicznej.

Czytaj też: Supernowoczesna broń przetestowana. Drony spadają jak rażone piorunem

W ćwiczeniach w Salisbury Plain wzięło udział ponad 70 wojskowych i cywilnych ekspertów ds. obrony oraz wykonawców przemysłowych z sojuszu, a także różne pojazdy powietrzne i naziemne, m.in. bezzałogowe statki powietrzne (UAV) Blue Bear Ghost (Wielka Brytania) i Boeing/Insitu CT220 (USA), czołg Challenger 2, pojazd opancerzony Warrior i bezzałogowy pojazd naziemny (UGV) Viking, działo samobieżne FV433 Abbot oraz były bojowy wóz piechoty BMP OT-90 z bloku wschodniego.

Hugh Jeffrey, zastępca sekretarza ds. strategii, polityki i przemysłu Australii, dodaje:

Próba AUKUS AI and Autonomy w Salisbury Plain pokazała algorytmy AI działające w dostosowanej do misji zdolności adaptacyjnej. Zespoły badawcze i operatorskie AUKUS współpracowały w celu opracowania, przetestowania i oceny wspólnych modeli uczenia maszynowego oraz obsługi różnych platform krajowych na polu bitwy. Ta współpraca w ramach II filaru AUKUS zapewni zdolność większą niż jakikolwiek kraj mógłby osiągnąć sam.