Sok pomidorowy ochroni nas przed groźnymi bakteriami

Sok pomidorowy skutecznie zabija bakterie szkodzące zdrowiu układu trawiennego i dróg moczowych, w tym pałeczki Salmonella enterica, które wywołują śmiertelny dur brzuszny. To kolejna korzyść dla smakoszy tego niezwykle aromatycznego napoju.
Pomidory – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Pomidory – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Pomidory to łatwo dostępne i niedrogie warzywa, które oferują szereg korzyści zdrowotnych ze względu na zawarte w nich bioaktywne cząsteczki o działaniu przeciwutleniającym i przeciwdrobnoustrojowym. Mimo iż niemalże na wylot poznaliśmy ich właściwości przeciwutleniające, tych przeciwbakteryjnych nie zbadaliśmy zbyt dobrze.

Czytaj też: Te bakterie uodpornią nas na trucizny. Wreszcie będziemy mogli przeżyć w środowiskach ekstremalnych

Naukowcy z Cornell University zbadali właściwości przeciwdrobnoustrojowe soku pomidorowego oraz peptydów przeciwdrobnoustrojowych pochodzących z pomidorów w odniesieniu do ich skuteczności przeciwko patogenom przenoszonym przez żywność, ze szczególnym naciskiem na pałeczki Salmonella enterica, serotyp Typhi, czyli patogen, który szczególnie atakuje ludzi i jest odpowiedzialny za dur brzuszny. Szczegóły opisano w Microbiology Spectrum.

Prof. Jeongmin Song z Cornell University mówi:

Naszym głównym celem w tym badaniu było sprawdzenie, czy pomidor i sok pomidorowy mogą zabijać patogeny jelitowe, w tym Salmonella Typhi, a jeśli tak, to jakie mają cechy, które sprawiają, że działają.

Sok pomidorowy to bomba witaminowa i zagłada dla bakterii

Pomidory (Solanum lycopersicum) to warzywa cieszące się ogromną popularnością na całym świecie ze względu na swój wyjątkowy smak i szerokie zastosowanie kulinarne. Pomidory to prawdziwe bomby witaminowe, które na dodatek mają niewiele kalorii. Są obfite w likopen, polifenole i witaminy, co wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych.

Czytaj też: To nie miało prawa się wydarzyć! Dziwne bakterie organizują się jak rośliny czy ludzie

Ponadto pomidory mają tę zaletę, że mogą rozwijać się w wielu regionach o różnych warunkach klimatycznych. Według raportu ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa za rok 2021 Azja jest wiodącym światowym producentem pomidorów, odpowiadającym za dostarczenie aż 64,8 proc. tych warzyw.

Sok pomidorowy zwalcza pałeczki duru brzusznego (Salmonella Typhi – tu na czerwono) /Fot. Wikimedia Commons

Najpierw naukowcy sprawdzili w laboratorium, czy sok pomidorowy rzeczywiście zabija Salmonella Typhi. Po upewnieniu się, że tak jest, uczeni przyjrzeli się genomowi pomidora, aby znaleźć zaangażowane peptydy przeciwdrobnoustrojowe – małe białka, które uszkadzają błonę bakteryjną, utrzymujące drobnoustroje w całości. Naukowcy wybrali cztery możliwe peptydy przeciwdrobnoustrojowe i sprawdzili, jak dobrze działają one przeciwko Salmonella Typhi. Pomogło im to znaleźć dwa peptydy przeciwdrobnoustrojowe skuteczne przeciwko bakteriom wywołującym dur brzuszny.

Przeprowadzono więcej badań na wariantach Salmonella Typhi, które pojawiają się w miejscach występowania duru brzusznego. Zastosowano także symulacje komputerowe, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak peptydy antybakteryjne zabijają pałeczki Salmonella Typhi i inne patogeny jelitowe.

Potwierdzono, że sok pomidorowy skutecznie eliminuje bakterie Salmonella Typhi, jej hiperwirulentne warianty i inne bakterie, które mogą szkodzić zdrowiu układu trawiennego i dróg moczowych. To może zachęcić społeczeństwo do częstszego spożywania pomidorów i innych warzyw o podobnych właściwościach.