Spadek będzie mniej kosztowny. Rząd planuje zmienić zasady podatku od dziedziczenia

Rada Ministrów pracuje nad poprawą sytuacji podatkowej osób, które odziedziczą spadek lub otrzymają darowiznę. Przepisy mają umożliwić przywrócenie terminu zgłoszenia nabycia spadku, a w konsekwencji ułatwić dostęp do zwolnienia z podatku.
projekt zmian w ustawie o spadkach i darowiznach

Źródło: Francesco Ungaro na Unsplash

Rada Ministrów opublikowała projekt, który ułatwi życie Polakom otrzymującym spadek lub darowiznę. Rząd proponuje, by w ustawie o podatku od spadków i darowizn wprowadzone zostały uproszczenia dla podatników. Najważniejszą zmianą jest możliwość wznowienia terminu zgłoszenia nabycia spadku lub darowizny w urzędzie skarbowym. Zmiana ma być korzystna dla członków najbliższej rodziny zmarłego, którzy nie zgłosili w obowiązującym terminie nabycia spadku.

Będzie łatwiej o spadek bez podatku

Obecnie, by skorzystać ze zwolnienia od podatku, najbliżsi członkowie rodziny muszą zgłosić nabycie rzeczy lub praw majątkowych do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy (formularz SD-Z2). Termin liczony jest od momentu uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku lub od momentu zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia (w tym europejskiego). 6 miesięcy obowiązuje także przy zapisie windykacyjnym. W takich przypadkach liczony jest od dnia, w którym orzeczenie sądu stanie się prawomocne lub moc uzyska postanowienie częściowo stwierdzające nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego.

Czytaj też: ZUS wypłaca pieniądze za nowe świadczenia. Setki tysięcy Polaków już otrzymało środki

Jeśli podatnik nie zgłosi nabycia majątku do urzędu skarbowego w opisanym wyżej terminie, musi zapłacić podatek według zasad dla pierwszej grupy podatkowej. Wtedy obowiązuje kwota wolna od podatku wysokości 36 120 zł, otrzymana w ciągu 5 lat od jednej osoby, podatek wysokości 3 proc. dla pierwszego progu podatkowego i 5 proc. dla drugiego progu. Spadek często bywa pokaźny, więc w ten sposób wyznaczane są znaczne kwoty do zapłacenia fiskusowi. Wyjątkowo można uzyskać zwolnienie z podatku, jeśli formularz SD-Z2 zostanie złożony w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym podatnik dowiedział się o spadku. To jednak rzadkie przypadki.

Projekt Ministerstwa Finansów przewiduje między innymi zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego przy dziedziczeniu. Termin zostanie przesunięty z chwili, gdy spadek zostanie przyjęty, do chwili uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku lub rejestracji aktu poświadczenia dziedziczenia. Krótko mówiąc, podatek będzie można zapłacić dopiero po formalnym potwierdzeniu statusu spadkobiercy. Wielu osobom pomoże możliwość zapłacenia go nieco później.

Czytaj też: Bezpieczeństwo najmłodszych na drogach — obowiązkowe kaski dla dzieci na rowerach i hulajnogach

Ponadto projekt zawiera uproszczenia formalności przy obrocie majątkiem spadkowym, jeśli był dziedziczony od najbliższej rodziny. Nie będzie potrzebne zaświadczenie z urzędu skarbowego o zwolnieniu z podatku przy sprzedaży dóbr, w tym nieruchomości. Spadek w postaci mieszkania czy domu może szybciej trafić na sprzedaż, co powinno pozytywnie wpłynąć także na rynek mieszkaniowy.

Jak przystało na projekt deregulacyjny z VI planu gospodarczego „Polska. Rok przełomu”, mowa tu także o redukcji formalności i zwiększeniu przejrzystości systemu podatkowego. W uzasadnieniu projektu można przeczytać:

Projekt ma na celu poprawę sytuacji podatników podatku od spadków i darowizn przez wprowadzenie możliwości przywrócenia terminu do zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych nabytych przez członków najbliższej rodziny oraz zgłoszenia nabycia w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim w niezawinionych przez podatnika sytuacjach losowych, a w konsekwencji możliwości skorzystania ze zwolnienia od tego podatku. […]

Proponuje się, aby obowiązek podatkowy przy nabyciu rzeczy i praw majątkowych w drodze dziedziczenia powstawał z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydania europejskiego poświadczenia spadkowego, a nie z chwilą przyjęcia spadku jak to jest obecnie.

Rada Ministrów planuje przyjąć projekt w trzecim kwartale 2025 roku.