Bezpieczeństwo najmłodszych na drogach — obowiązkowe kaski dla dzieci na rowerach i hulajnogach

Hulajnogi stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród młodych osób. Dlatego konieczne jest zapewnienie najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział wprowadzenie nowego, ważnego obowiązku: dzieci i młodzież do 16. roku życia będą musiały zakładać kaski podczas jazdy na rowerach, hulajnogach elektryczneych oraz innych urządzeniach transportu osobistego. Ta zmiana, która trafi do ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu znaczące zmniejszenie ryzyka poważnych urazów głowy, które, jak wskazują statystyki, stanowią coraz większe zagrożenie.
Bezpieczeństwo najmłodszych na drogach — obowiązkowe kaski dla dzieci na rowerach i hulajnogach

Dzieci i młodzież do 16. roku życia będą miały obowiązek nosić kask podczas jazdy na rowerach czy hulajnogach

Wakacje rozpoczęły się już na dobre, a podczas ciepłych dni dzieci chętnie przebywają na zewnątrz, oddając się różnym aktywnościom. Do takich z pewnością można zaliczyć jazdę na rowerze, hulajnodze elektrycznej czy innych urządzeniach transportu osobistego. Zresztą, te są w użytku nie tylko w okresie letnim, bo wiele osób właśnie w ten sposób przemieszcza się po mieście, jeżdżąc na spotkania ze znajomymi czy do szkoły. Pomimo wielu kampanii społecznych i dostępnych na wyciągnięcie ręki informacji, dzieci często nie zabezpieczają się odpowiednio podczas takich aktywności, nie nosząc nie tylko ochraniaczy, ale przede wszystkim zapominając o kasku, który powinien być ich nieodzownym towarzyszem.

Czytaj też: Matura 2025 – wyniki CKE ujawniają zdawalność i szanse na poprawkę

Kiedy własny rozsądek zawodzi, konieczne jest podjęcie innych środków i narzucenie odgórnie odpowiednich przepisów. Decyzja o wprowadzeniu obowiązku noszenia kasków została podjęta jednogłośnie podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Uchwała ta jest efektem szerokiej dyskusji z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych i ekspertów.

Czytaj też: Chatboty AI nie tylko do nauki. Dzieci nawiązują z nimi relacje emocjonalne

Minister Klimczak, uzasadniając potrzebę zmian, powołał się na alarmujące statystyki. Podkreślił, że noszenie kasku może zmniejszyć ryzyko urazów głowy podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej nawet o 44 procent. Co więcej, dane za pierwsze półrocze 2025 roku są zatrważające: liczba wypadków z udziałem hulajnóg wzrosła o prawie 85 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku, a liczba osób rannych zwiększyła się o ponad 95 procent. Te dramatyczne liczby jasno wskazują na pilną potrzebę interwencji.

Czytaj też: Nowe przedmioty i łatwiejszy dostęp do psychologa. Rewolucja w szkołach już od września 2025

Następnym etapem w procesie wprowadzania nowego obowiązku będzie rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. To formalny krok, który pozwoli na prawny zapis obowiązku noszenia kasków przez dzieci i młodzież, zmuszając ich do korzystanie z odpowiednich środków ochrony osobistej, dzięki którym będą mogli uniknąć poważnych urazów.

Czytaj też: Chcesz zadbać o zdrowie dziecka? Zrób mu normalne śniadanie do szkoły

Wprowadzenie obowiązkowych kasków dla dzieci do 16. roku życia to kluczowa inicjatywa mająca na celu ochronę zdrowia i życia najmłodszych. Wzrost popularności hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego, niestety, idzie w parze z rosnącą liczbą wypadków. Ministerstwo Infrastruktury, odpowiadając na te wyzwania, stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, dążąc do stworzenia bezpieczniejszych warunków na polskich drogach dla wszystkich, a zwłaszcza dla tych najbardziej narażonych.