Specjaliści od grafenu przyjadą do Warszawy

W czerwcu w Warszawie odbędzie się Graphene Week – najważniejsza na świecie naukowa konferencja poświęcona grafenowi. To wyraz uznania europejskich naukowców dla wkładu Polaków w badania nad grafenem.

Organizatorem Graphene Week jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). W dniach 13-17 czerwca do Warszawy przyjedzie ok. 600 czołowych badaczy pracujących nad wytwarzaniem i wykorzystaniem grafenu. To materiał składający się z pojedynczej warstwy atomów węgla, który ma szerokie zastosowanie. Może posłużyć m.in. do produkcji elastycznych smartfonów, baterii o zwiększonej wydajności czy rozwoju terapii antynowotworowych.

CZYTAJ TEŻ: Współczesna nauka ma już w zanadrzu całą listę substancji, które staną się podstawowym budulcem przyszłości.

W trakcie konferencji odbędą się liczne sesje i prelekcje dotyczące stanu badań nad grafenem i jego zastosowaniem w przemyśle, w tym w elektronice czy biomedycynie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć prototypy urządzeń wykorzystujących grafen oraz odwiedzić stoiska m.in. polskich firm i instytucji naukowych zaangażowanych w projekty grafenowe.

Konferencja Graphene Week jest organizowana przez Komisję Europejską w ramach Graphene Flagship – 10-letniego projektu Unii Europejskiej. Jego celem jest rozwój badań naukowych nad wykorzystaniem grafenu i innych materiałów dwuwymiarowych w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Graphene Flagship to jedno z dwóch flagowych przedsięwzięć, które wygrały konkurs w europejskim programie Nowe Technologie i Technologie Przyszłości. Na realizację obu tych projektów Komisja Europejska przeznaczyła blisko miliard euro. Koordynatorem Graphene Flagship jest Chalmers University of Technology w Göteborgu w Szwecji.

“Poprzednie edycje konferencji odbyły się w ośrodkach, które odgrywają znaczącą rolę w pracach nad grafenem. Pierwszą zorganizował Chalmers University of Technology. Druga odbyła się w Manchesterze, gdzie pracują odkrywcy grafenu i nobliści, profesorowie Andriej Gejm i Konstantin Novoselov. O organizację trzeciej poproszono nasz instytut w uznaniu wkładu naszych naukowców, a w szczególności dr. Włodzimierza Strupińskiego, który jest jednym z prekursorów badań nad grafenem” – mówi dr inż. Ireneusz Marciniak, dyrektor ITME. Polscy naukowcy zdobyli uznanie badaczy z Europy dzięki opracowaniu nowych i udoskonaleniu istniejących metod produkcji grafenu oraz jego zastosowań.

CZYTAJ TEŻ: Nasi uczeni skutecznie rywalizują z najlepiej wyposażonymi laboratoriami badawczymi świata. Czy dzięki nowo odkrytej odmianie węgla polska nauka awansuje z trzeciej do pierwszej ligi?