Spłuczka w toalecie

Zasada działania jest równie prosta jak samo używanie. Mechanizm spustowy wody otwiera jej przepływ. A „po wszystkim” – zamyka

1. Silny strumień wody zabiera nieczystości do kanalizacji.
Toalety różnią się rodzajami odpływów, ten jest pionowy, często spotykane są też poziome (połączenie z kanalizacją wymaga najpierw dziury w ścianie, a nie podłodze).

2. Spłuczka musi być podłączona do bieżącej wody, żeby możliwe było jej uzupełnianie.
Z kanalizacją łączy spłuczkę syfon, czyli zamknięcie wodne, które uniemożliwia przedostawanie się do łazienki gazów ściekowych z kanalizacji.

3. Spłuczka to prosty mechanizm spustowy – zawór uruchamiający za pomocą przycisku, który otwiera przepływ wody.
Po opróżnieniu spłuczki automatycznie rozpoczyna się ponowne napełnianie. Gdy woda osiągnie odpowiedni poziom, pływak zamyka jej dalszy dopływ.

Jak działa syfon?

Jest potrzebny w każdym kuchennym, czy łazienkowym urządzeniu podłączonym do kanalizacji. Kiedy np. myjemy ręce, zużyta do tego celu woda spływa z umywalki do pionu kanalizacyjnego budynku. Dalej wędruje do miejskiej sieci kanalizacyjnej lub szamba. Nie cała jednak. Jej częśćzostaje zatrzymana w syfonie pod umywalką do czasu, aż nie wymieni jej „kolejna porcja”. Przez ten czas stanowi zabezpieczenie przed odorem z kanalizacji. Syfon najłatwiej docenić, gdy przez dłuższy czas nie używamy umywalki lub sedesu i znajdująca się w nich woda wyparuje. Aby pozbyć się z domu kanalizacyjnego odoru, wystarczy na chwilę odkręcić kran lub spuścić wodę.