Spotkanie z Igorem Morskim w SWPS

W swojej pracy artystycznej wykorzystuje najnowocześniejsze możliwości grafiki komputerowej. Jest jednym z najbardziej wziętych ilustratorów prasowych. Kolekcję prac Igora Morskiego można oglądać w Galerii Wysokich Napięć SWPS. Artysta nie tylko dokona otwarcia wystawy, ale także poprowadzi spotkanie multimedialne.

Wystawa „Imaginarium” obejmuje kilkanaście lat pracy Igora Morskiego i współpracy z takimi tytułami prasowymi, jak: „Wprost”, „Charaktery”, „Focus”, „Coaching”. Będzie ją można obejrzeć w Galerii Wysokich Napięć SWPS (ul. Chodakowska 19/31, II piętro) między 19 kwietnia a 4 maja 2012 r. (g. 9-18).

Wernisaż z udziałem twórcy odbędzie się 19 kwietnia o g. 18 (wstęp wolny). Godzinę później artysta poprowadzi spotkanie multimedialne. Uczestnicy dowiedzą się, jak Igor Morski pracuje nad ilustracjami, jakie stosuje środki wyrazu i gdzie szuka inspiracji (19 kwietnia, g. 19.15). Udział jest bezpłatny. 

Obowiązują zapisy: Katarzyna Chmielewska, [email protected], tel. 22 517 98 18. 

– Nie jest ani malarzem, ani fotografem. Można by się spierać, na ile jego prace determinuje narzędzie, którym jak skalpelem deformuje ciała i przedmioty, śmiało łączy to, co w realnym świecie nigdy się ze sobą nie spotka – opowiada Aga Kacprzyk, znawczyni twórczości artysty. – Igor Morski jest taki sam jak świat jego ilustracji. Trudno go gdziekolwiek zaklasyfikować, tak jak trudno ujarzmić jego rozhulaną wyobraźnię – dodaje.

Zdaniem Kacprzyk, prace Morskiego budzą oczywiste skojarzenia: Salvador Dali, Jan Saudek czy Joel Peter Witkin. Zresztą artysta nie odżegnuje się od tych wpływów. Co jednak ciekawe – jego ilustracje mają nie tylko wymiar artystyczny, ale również komercyjny. Są tworzone pod konkretne zamówienie, głównie prasy.

Wystawa ilustracji Igora Morskiego była już prezentowana w WSNHiD w Poznaniu. W Galerii Wysokich Napięć SWPS będzie można oglądać jej część poświęconą tematyce psychologiczno-społecznej. Więcej: www.kwn.swps.pl.

Igor Morski od ponad 20 lat zajmuje się grafiką komputerową. W 1985 r. zdobył dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego PWSP w Poznaniu, w pracowni projektowania wystaw i widowisk masowych prof. W. Gyurkovicha. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi magazynami opiniotwórczymi oraz specjalistycznymi m.in. „Wprost”, „Charaktery”, „Manager Magazine”, „Newsweek”, „Businessweek”. Jest laureatem wielu nagród za ilustracje prasowe, m.in. IDEA, Chimera, Grand Front. Współwłaściciel Morski Studio Graficzne.

Kultura Wysokich Napięć w SWPS to wystawy fotograficzne twórców o międzynarodowej renomie, spektakle najlepszych grup teatralnych, promocje najnowszych książek, spotkania z uznanymi artystami i pokazy filmów z nurtu kina niezależnego. 

Dodatkowych informacji udziela Katarzyna Chmielewska, koordynator projektu Kultura Wysokich Napięć, [email protected], tel. 22 517 98 18.

Więcej:cywilizacje