Sprawdź, czy dobrze zarządzasz swoim czasem i samopoczuciem

Przeanalizowanie swoich codziennych nawyków i rytuałów, chwila refleksji nad higieną pracy, balansem praca-życie osobiste, pomoże ci odpocząć od nadmiaru bodźców.
Sprawdź, czy dobrze zarządzasz swoim czasem i samopoczuciem

Przyjrzyj się swoim codziennym rytuałom i nawykom. Sprawdź, jak wpływają na twoje zarządzanie czasem oraz samopoczucie.

1. Od czego zaczynasz dzień?

Np. co robisz, kiedy jesz rano śniadanie albo jadąc do pracy? Czytasz poranne wiadomości? Sprawdzasz dane? Wchodzisz na portale społecznościowe? Jak to na ciebie wpływa – w jakim nastroju zaczynasz pracę?

2. Jak kończysz dzień?

Co robisz tuż przed zaśnięciem? Jeśli pracujesz w domu do ostatniej chwili, oglądasz programy lub czytasz wiadomości, które podnoszą ci ciśnienie, zawzięcie dyskutujesz na forach internetowych, nie dziw się, że potem trudno ci zasnąć.

3. Jak pracujesz?

Czy jednocześnie słuchasz radia i odpowiadasz na wpadające co chwila do skrzynki maile? Jeśli tak, żadnej z tych czynności nie oddajesz się do końca i często możesz mieć poczucie, że czas przecieka ci przez palce i mimo wysiłku nie doprowadzasz spraw do końca. Odcinaj rozpraszacze i skupiaj się na jednej czynności – zajmie ci dużo mniej czasu.

4. Czy masz jasny podział na pracę i odpoczynek?

Możliwość pracy zdalnej to z jednej strony wielka wygoda, z drugiej – pułapka, bo coraz bardziej zacierają się granice między pracą a sferą prywatną. Maile czy prezentacje wysyłane późnym wieczorem albo w weekendy to już nic zaskakującego. W ten sposób praca nigdy się nie kończy. Jeśli chcesz czuć, że naprawdę odpoczywasz, ustal godziny, w których zajmujesz się sprawami zawodowymi, i trzymaj się ich.

5. Jak odpoczywasz w ciągu pracy?

Czy podczas lunchu skupiasz się np. na tym, co masz na talerzu, czy nadal nie odrywasz oczu od ekranu smartfona lub laptopa? Pomyśl, co by cię naprawdę ucieszyło i odprężyło. Lunch z kimś znajomym, kto pracuje niedaleko? A może po prostu delektowanie się chwilą, kiedy nic nie musisz robić?

6. Jak się relaksujesz po pracy?

Czy chcąc się odprężyć po pracy, nie używasz tych samych narzędzi, co do pracy? Jeśli cały dzień pracujesz przy komputerze, nie służy ci odpoczywanie przed ekranem innego urządzenia i surfowanie po internecie, gdzie co chwila coś domaga się twojej uwagi. Co stanowi przeciwieństwo takiego relaksu? Spacer? Gotowanie? Sport?

7. Jak spędzasz weekendy, urlop?

Jeśli twoja praca wiąże się z koniecznością analizowania dużej ilości informacji, zadbaj o to, żeby w weekendy i podczas urlopu odpocząć od tego. Wybierz się za miasto. Wyłącz telefon, w poczcie ustaw autoodpowiedź, że na maile odpowiesz po powrocie. Jeśli prowadzisz własną działalność i podczas urlopu musisz trochę popracować – wyznacz na to stałe pory w ciągu dnia i tylko wtedy sprawdzaj pocztę, wykonuj telefony. Poproś swoich klientów i współpracowników, by uszanowali twój wolny czas i kontaktowali się z tobą w określonym przedziale czasowym.