Sprawdź swój mózg!

W zależności od tego, na ile aktywne są górna i dolna część mózgu, ludzi można podzielić na cztery typy: działaczy, postrzegaczy, adaptatorów i stymulatorów – przekonują Stephen Kosslyn i G. Wayne Miller.

Zrób sobie przerwę i rozwiąż test. Sprawdź, czy bliżej ci do braci Wright, Emily Dickinson czy może Elizabeth Taylor!

Przekonaj się, w którym systemie najczęściej działa twój mózg! Test jest dostępny na stronie: http://www.topbrainbottombrain.com

DZIAŁACZ

Samolot braci Wright, 17 grudnia 1903/ fot. Wikimedia Commons

17 grudnia 1903 r. BRACIA WRIGHT zrealizowali największe marzenie ludzkości. Orville Wright wzbił się w powietrze w samolocie i przeleciał ok. 37 metrów. „Od dziecka bracia demonstrowali zachowania typowe dla działaczy – podejmowali wyzwania i nie byli zniechęceni przez działaczy, postrzegaczy, adaptatorów porażki. Były one dla nich cennymi lekcjami, a wnioski, które Stephen Kosslyn i G. Wayne Miller. wyciągali, przybliżały ich do sukcesu – przekonują S. Kosslyn  i G. W. Miller.

Wśród działaczy wymieniają też odkrywczynię radu i polonu Marię Skłodowską-Curie. „Jako działacz często jesteś panem sytuacji, inicjujesz plany i chętnie podejmujesz się ich realizacji, więc inni widzą w tobie naturalnego lidera. Działanie w tym stylu wymaga ciągłej obserwacji przestrzeni i skrupulatnego dostosowywania planów do zmieniających się okoliczności. Ciągłe planowanie wszystkiego, a także kontrolowanie, czy wszystko idzie zgodnie z planem, może być męczące i dla ciebie, i dla Zbiera informacje z otoczenia, twojego otoczenia” – uważają

 

POSTRZEGACZ

Emily Dickinson / fot. Wikimedia Commons

„Chirurdzy muszą być ostrożni / Gdy biorą w dłoń pieczołowicie / Skalpel – pod jego cienkim ostrzem / Rusza się Winowajca – Życie!” – pisała XIX- wieczna poetka EMILY DICKINSON, zdaniem badaczy typowy postrzegacz.

Osoby takie angażują się w obserwowanie i analizo- wanie otoczenia, ale raczej nie wdrażają w życie skomplikowanych i kompleksowych planów, tylko dostosowują swoje zachowanie do zmieniających się okoliczności. Dickinson większość życia spędziła w rodzinnym domu, rzadko go opuszczając; ceniła czas spędzany w ogrodzie na obserwacjach, z których czerpała inspirację do swych wierszy. Pisała je do szuflady, nigdy nie starała się ich wydać.

„Osoby takie najlepiej odnajdują się w roli wrażliwych obserwatorów, doradców. (…) Potrafią nadać głęboki sens temu, czego doświadczają” – tłumaczą autorzy. Bazując na mózgu dolnym, chętnie odwołując się do wspomnień, doświadczeń, są empatyczne, inni chętnie im się zwierzają, proszą o radę. Niestety, skupiając się jedynie na obserwacji.

 

ADAPTATOR

Elizabeth Taylor / fot. Wikimedia Commons

ELIZABETH TAYLOR, choć jako aktorka była typem działacza, w życiu prywatnym, przekonują Kosslyn i Miller, była klasycznym adaptatorem. Takie osoby mają problem nie tylko z planowaniem, ale też z oceną konsekwencji swoich działań. Nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów (kolejni mężowie Taylor byli do siebie podobni, agresywni i niestabilni emocjonalnie).

Adaptatorzy płyną z nurtem życia, dostosowując się do tego, co im los przyniesie. Ich zaletą jest to, że nie zamartwiają się na zapas. Gdy coś się wali, czekają, aż sytuacja sama się poprawi, więc miło spędzać z nimi czas.

 

STYMULATOR

Abbie Hoffman / fot. Wikimedia Commons

Klasycznym typem stymulatora jest zdaniem autorów ABBIE HOFFMAN, działacz społeczny, który odpowiadał za organizację an- tyrządowych protestów w latach 60. w Ameryce. Choć jego protesty doprowadziły do rewolucji dzie- ci-kwiatów i wycofania wojsk USA z Wietnamu, sam Hoffman nie był w stanie zdyskontować sukcesu. Eskalował przemoc w czasie protestów, przez co lądował ciągle w więzieniu. „Osoby takie mogą być oryginalne i kreatywne, wyjść poza schematy, gdy inni myślą rutynowo. Ale czasami nie wiedzą, kiedy powiedzieć dość”.

Więcej:mózg