Królewska biżuteria z południa Europy. Te skarby należały do Polki, która rządziła innym krajem 

Srebrna biżuteria pokryta złotem, którą znaleźli archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie Węgier mogła kiedyś należy do Elżbiety Łokietkówny.
Królewska biżuteria z południa Europy. Te skarby należały do Polki, która rządziła innym krajem 

Badacze działali na terenie dawnego pałacu królewskiego w Wyszehradzie. To właśnie tam udało im się zlokalizować ozdoby, które mogły w XIV wieku zdobić suknię noszoną przez Polkę zasiadającą na węgierskim tronie. Wykopaliska przyniosły nawet bardziej imponujące rezultaty, ponieważ ich uczestnicy odnaleźli najstarszy zachowany budynek powiązany z pierwszym pałacem królewskim.

Czytaj też: Wielkie migracje w czasach Rzymu. Niesamowita rekonstrukcja była możliwa nie tylko dzięki historykom

Elżbieta był córką Władysława Łokietka i poślubiła króla Węgier, Karola Roberta. Była także matką króla Węgier i Polski, Ludwika Węgierskiego, a w historii zapisała się między innymi za sprawą ufundowania licznych kościołów. Część z nich przetrwała do czasów współczesnych, między innymi w postaci katedry w Akwizgranie znajdującej się w Niemczech.

Wróćmy jednak do ostatnich wykopalisk. Te doprowadziły do odnalezienia pozostałości rezydencji powstałej za czasów Karola I. Zbudowano ją na ruinach drewnianych zabudowań z końca XIII wieku i najprawdopodobniej nadano formę wieży. W niewielkiej odległości, na poziomie dziedzińca, archeolodzy odkryli natomiast odlane ze srebra i pokryte złotem klamry. 

Srebrna biżuteria pokryta złotem mogła należeć do Elżbiety Łokietkówny. Była ona córką Władysława i żoną króla Węgier, Karola Roberta

Jedna z nich została wyposażona w ażurową dekorację i ma około 3,5 centymetra szerokości. Tego typu elementy służyły w czasach średniowiecza do zapinania noszonych przez kobiety sukien. Takie rozwiązanie stosowano aż do XVI wieku, choć ten konkretny artefakt pochodzi z pierwszej połowy XIV stulecia. Odpowiada to czasom, w których żyła Elżbieta Łokietkówna.

Czytaj też: Wydobyli przedmiot sprzed tysięcy lat. Znajduje się na nim napis, który został rozszyfrowany

Dodajmy do tego fakt, iż podobne klamry były przeznaczone dla kobiet wywodzących się z wyższych warstw społecznych, a okaże się, że istnieje całkiem spora szansa, by srebrna biżuteria należała kiedyś do żony króla węgierskiego. W lipcu 1342 roku mąż Elżbiety zmarł, a budynek znacznie powiększono i przebudowano, nadając mu parterową formę. W drugiej połowie XIV wieku wybudowano istniejący do dziś pałac królewski, a wdowa po królu otrzymała dawny apartament na własność. Ostatecznie został on rozebrany pod koniec XIV wieku.