Prawie niespotykana moneta pokazuje coś istotnego na temat starożytnego handlu. Rzadkie znalezisko na Bliskim Wschodzie

Monety od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi w roli środka płatniczego, a niektóre okazują się naprawdę rzadkie. Ich znajdowanie stanowi więc ogromne wydarzenie. W tym przypadku znalezisko okazało się mieć wyjątkowo wysoką wartość naukową.
Prawie niespotykana moneta pokazuje coś istotnego na temat starożytnego handlu. Rzadkie znalezisko na Bliskim Wschodzie

Moneta została wydobyta niedaleko Jerozolimy i ma co najmniej 2500 lat. Jak wyjaśniają archeolodzy, wybity ze srebra artefakt potwierdza, iż w starożytnej Judei był prowadzony handel z wykorzystaniem walut. Moneta powstała w VI lub V wieku p.n.e., gdy owe tereny znajdowały się w rękach dynastii Achemenidów wywodzącej się z Persji.

Czytaj też: Dysk o niewyjaśnionym przeznaczeniu ma 45 000 lat. Wykopaliska dostarczyły przełomowych informacji na temat naszego gatunku

Co ciekawe, ten rzadko spotykany środek płatniczy został podzielony na dwie części, co mogło być sposobem na redukcję jego wagi. Wydobyta w czasie prac archeologicznych prowadzonych w związku z planowaną budową drogi, moneta stanowi pamiątkę po wydarzeniach sprzed narodzin Jezusa.

Królestwo Judei miało swoją stolicę w Jerozolimie, a osada, na terenie której teraz trwały wykopaliska, mogła powstać w VII wieku p.n.e. Zdaniem badaczy miało to miejsce w tzw. okresie Pierwszej Świątyni, zanim Babilończycy zniszczyli ją i wygnali Żydów w 586 r. p.n.e. 

Moneta znaleziona wewnątrz budynku sprzed około 2500 lat stanowi istotne źródło informacji na temat początków handlu na tym obszarze

Moneta nie była oczywiście jedynym odkryciem dokonanym w ostatnim czasie. Uwagę uczestników wykopalisk zwrócił między innymi dom składający się z czterech pomieszczeń, To właśnie tam, na podłodze jednego z pokojów, znajdował się szekel ważący około 11 gramów. Wydaje się, że taka waga była wtedy powiązana z panującym standardem i miała uniwersalny charakter.

Czytaj też: Osada sprzed 2800 lat. W tej części świata to wielkie zaskoczenie

Znalezisko to jest bardzo istotne w kontekście dyskusji na temat początków handlu na Bliskim Wschodzie. Wygląda na to, że ówczesne monety bito poza Izraelem, na przykład na terenie Grecji, Cypru i Turcji. W VI i V wieku p.n.e. zaczęły się ona natomiast pojawiać w Izraelu. Jeśli zaś chodzi o pierwsze monety w historii, to szacuje się, iż wybijano je około VII wieku p.n.e. w królestwie Lidii, na terenach dzisiejszej Turcji. Poza tym podobny proceder odbywał się w greckich miastach położonych na wybrzeżu Jońskim.