Pochówki takie jak ten są rzadkością. W taki sposób średniowieczna kobieta została wysłana w ostatnią podróż

O ile przedmioty takie jak monety, biżuteria bądź broń biała nie są niczym niespotykanym w przypadku grobów pamiętających zarówno czasy średniowiecza jak i starożytności, tak w tym przypadku archeolodzy mają do czynienia z czymś rzadko spotykanym.
Pochówki takie jak ten są rzadkością. W taki sposób średniowieczna kobieta została wysłana w ostatnią podróż

W wiosce Endsee znajdującej się w południowo-wschodnich Niemczech znaleziono bowiem zbudowane z żelaznej ramy średniowieczne krzesło o wymiarach około 70 na 45 centymetrów. Pochówek sięga około 600 roku, a znajdujące się na miejscu szczątki należą do kobiety, która zmarła w wieku 40-50 lat.

Czytaj też: Szekspir czy nie Szekspir, oto jest pytanie. Analiza jego dzieł sugeruje, że kto inny mógł je napisać

Jak na razie badacze nie byli w stanie ustalić dokładnej tożsamości tej osoby, lecz wydaje się niemal pewnym, że wywodziła się ona z wyższych sfer, o czym świadczą przedmioty umieszczone w grobie. Do czasów współczesnych przetrwała jedynie metalowa część krzesła, co pozwala sądzić, że reszta konstrukcji składała się z innych materiałów, takich jak drewno i skóra.

To pierwszy tego typu pochówek znaleziony na terenie Niemiec, a w całej Europie jest znanych 29 takich grobów. Jedynie w przypadku sześciu zmarłym osobom zapewniono krzesła wykonane z żelaza. W większości przypadków tego typu przedmioty najprawdopodobniej tworzono z materiałów organicznych, na przykład drewna, kości słoniowej, skóry czy tkanin. W efekcie jedynymi zachowanymi pamiątkami po tych konstrukcjach są często gwoździe bądź metalowe ramy.

[Składane krzesło przyp. red.] miało bardzo konkretne znaczenie symboliczne w starożytności i było używane jako insygnia lub znak władzy dla biskupów, księży, oficerów i innych osób o wysokiej pozycji społecznej, które często były mężczyznami w patriarchalnych Niemczech. Co zadziwiające, większość znalezionych pochówków z krzesłem dotyczy grobów kobiecych, co pokazuje, że kobiety również były związane z tym ogólnym językiem symboli związanych z oznakami władzy.Hubert Fehr, Bavarian State Office for Monument Protection

Czytaj też: Ten ząb jest niezwykle stary. To istotny dowód dotyczący wyjścia człowieka z Afryki

Poza samym krzesłem naukowcy natrafili także na naszyjnik z pereł, pas z wieloma broszkami, wrzeciono używane do ręcznego przędzenia oraz zwierzęcą kość, prawdopodobnie krowie żebro. W datowaniu szczątków pomogły szklane koraliki. Te w kolorze żółtym były powszechnie używane w okolicach 600 roku. Obok kobiety pochowano również mężczyznę wyposażonego w broń białą, grzebień używany do pielęgnacji owiec oraz pas z brązową klamrą i sakiewką.